Kahramanmaraş Adige Dil Günü Özel Programı Yapıldı

DERNEĞİMİZDE ADİGE DİL GÜNÜ ÖZEL PROGRAMI

p>

14 Mart Adige Dil Günü münasebetiyle Derneğimizde Gençlik Komisyonu tarafından özel program düzenlendi. Programın sunumunu yapan Şıbzuhko Ahmet TAMBAY programı şu cümlelerle açtı: "Saygıdeğer Thamadelerim, kıymetli büyüklerim, değerli kardeşlerim bugün burada toplanma sebebimiz anadilimizin yazı dilinin aktarılmasını anmaktır. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, hoşgeldiniz diyorum." Dernek Başkanımız Yemuz Lisan ALKIŞ ise programın açılış konuşmasını Adigebze yaptıktan sonra, Yemuz Bayazıt TARAKÇI Adige dilinin yazı diline aktarılması ve 14 Mart Adige Dil Günü'nün kutlanması hakkında katılımcılara bilgiler sundular.

KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi hemşehrimiz Haguare Ertan KOYUNCU ise KAFFED'in önümüzdeki dönemde uygulamayı planladığı dilimizle ilgili projeler hakkında katılımcılara bilgiler sundu.

Yapılan konuşmaların ardından gençlerimiz tarafından hazırlanan skeçler, şiirler, şarkılar ve bilgi yarışmaları ile izleyicilere dilimizin kaybolmaya yüz tutması vurgulandı. Programın sonunda değerli büyüğümüz Erdoğan TETİK tarafından houh yapılırken, bilgi yarışmasında katılan yarışmacılarımıza hediyelerini de takdim etti. Programın kapanış konuşmasını ise Gençlik Komisyonu Başkanımız Meretuko Semih CANBOLAT yaptı.

Dilimizin kaybolmaya yüz tuttuğu günümüzde Derneğimiz Gençlik Komisyonu tarafından hazırlanan bu özel programda emeği geçen herkese Dernek Yönetim Kurulu olarak ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunar, bu tür güzel programlarda hep birlikte olmayı dileriz.


nanKaffed

Share