Başbakan Çerkeslerin sesine kulak vermiyor

7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun Soçi şehrinde düzenlenecek olan 22. Kış Olimpiyatları ile ilgili Soçi’nin gerçeklerini anlatmak ve konu ile ilgili toplumumuzun hassasiyetini paylaşmak amacı ile Sayın Başbakanımızdan ve Gençlik ve Spor Bakanımıza yapmış olduğumuz görüşme taleplerine şu ana kadar olumlu ya da olumsuz bir cevap almamış bulunuyoruz.

Bilindiği gibi Soçi Olimpiyatları, Çerkesce Kbaada, Rusça Krasnaya Polyana, yani Kızıl Çayır olarak bilinen yerde düzenleniyor. Kızıl Çayır, Çarlık ordusunun, 21 Mayıs 1864 tarihinde düzenledikleri askeri geçit ile Çerkesleri yurtlarından sökmek için yürütülen savaşı kazandıklarını ilan ettikleri yerdir. Bu savaş sonucu Kafkasya Çerkeslerden arındırılmış ve 1.500.000 Çerkes yurtlarından sürgün edilerek Osmanlı topraklarına gönderilmiştir. Yüz binlerce insan sürgün yollarında açlık, sefalet, soğuk  ve salgın hastalıklar yüzünden can vermiştir. Osmanlı topraklarına ulaşabilenler ise geniş bir coğrafyaya dağıtılmıştır. Bu nedenle Soçi, Çerkesler ve insanlık açısından soykırım ve sürgünün simgesi olmuştur.

Ne yazık ki, amacı barışı ve uluslararası işbirliğini spor yoluyla yükseltmek olan olimpiyat, Çerkeslerin katledildiği bölgede yapılacaktır. Sanki Çerkesler burada hiç yaşamamış, bu topraklarda ölmemiş, bu topraklardan sürülmemiş gibi, dostluğun ve barışın simgesi olimpiyat ateşi burada yakılacaktır.

Türkiye Çerkeslerinin temsilcisi olan Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak, 21 Mayıs 2013'de “Çerkeslerin acılarını paylaştığını” ifade eden Başbakanımızın, Türkiye'de yaşayan tüm Çerkeslerin çok duyarlı oldukları bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeyerek tarihsel gerçekleri ve acıları görmezden gelmesini kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur,
Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share