Soçi : Çerkesler uğradıkları sürgünün gündeme alınmasını talep ediyorlar.

Cem Özdemir Avrupa'daki Çerkes Federasyon temsilcilerini, Rusya hükümetine olan talepleriyle ilgili görüşmek ve Soçi'nin otokton halklarına dikkat çekmek üzere çarşamba günü bir Basın toplantısı düzenledi.

Rusya, geçmişiyle yüzleşebilme fırsatını kaçırıyor. 15/01/2014

Geçtiğimiz günlerde Soçi olimpiyatlarına katılımını iptal eden Cumhurbaşkanı Gauck, bu kararıyla siyasi tartışmalara sebep oldu. Gauck un kararının sebebi, Rusya'daki insan hakları ihlalleri olduğu seklinde yorumlanırken, Çerkeslerin tarihinin de bu bağlamda ele alınıp unutulmaması gerektiği de düşünülebilir.

Çerkesler Çarlık Rusyası tarafından sürüldü

Bu yıl Çerkeslerin Çarlık Rusya ordusu tarafından Soçi ve civarından sürülüsünün 150. yıl dönümü. Olimpiyatların resmi açılış programında, bu gerçeği yansıtan ne bir anma ne bir anıt, nede Soçi kentinin Çerkeslerle anıldığına işaret eden herhangi bir bölüm yok. Cem Özdemir'in bu konulardaki taleplerini kendileriyle görüşmek üzere düzenlenen basın toplantısına davet ettiği Tarihçi Gülay Gün, Avrupalı Çerkes Dernekleri Federasyonu temsilcisi Ö. Fauk Tamzok ve Avrupalı Çerkesler Federasyonu EUROXASE temsilcisi Timur Shogen konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Gülay Gün söyle dedi : Biz Soçi'de yapılan 2014 Olimpiyat oyunları hazırlık sürecinde kendimizi bir halk olarak çok ihmal edilmiş hissettik, olimpiyatların Soçi'de yapılıyor olmasını, tarihimizi bilerek düşündüğümüzde, bizlerde yüzümüze atılmış bir tokat etkisi yaratıyor, Soçi bizim için 1864 yılında Çar ordularına yenilen Çerkeslerin 19 yy. in en büyük sürgününü yasamak zorunda bırakıldığımız tarihsel başkentimiz ve yapılacak olimpiyat açılış törenlerinde Soçi'nin işgalinin 150. yıldönümünün o günü hatırlatırcasına, resmi geçitlerle kutlanacağını duymak bizler için aşağılayıcı bir durumdur. Biz Çerkesler sürgün travmasının izlerini henüz unutabilmiş değiliz, sonuçta o topraklarda başlayan acı dolu sürgünde 1 Milyon insanımızı kaybettik.

Rusya azınlık grubu, sürgünün konu edilmesini talep ediyor.

Gülay Gün söyle diyor: Çerkes halkı şiddeti ret ediyor ve en doğal olan haklarını, hukuk, demokrasi ve insan hakları çerçevesinde talep ediyor, bu bağlamda 2013 sonlarında Wolgorad ta yapılan terör saldırılarını kınıyoruz ve bu tür eylemlerle kesinlikle anılmak istemiyoruz.

Federasyon temsilcileri Timur Shogen ve Ömer Faruk Tamzok Rusya yönetimine taleplerini söyle yöneltiyor.

1- 1864 Soçi işgalini yansıtan resmi geçitin iptal edilmesi. 2- Rus yönetimiyle eşit seviyede yapılacak görüşmelerde, sürgün döneminin tarihsel boyutlarıyla ele alınıp, günümüze olan etkilerine kadar islenmesi. . 3- Tarihin gerçeklere dayalı olarak yeniden ele alınıp, üzerinde çalışılması. 4- Suriyeli Çerkeslerin, en kısa zamanda, gerekli kararlar alınarak anavatanlarına dönebilme imkanlarının ve oradaki entegrasyon sürecinde desteklenmelerinin sağlanması.

Cem Özdemir son olarak şunları söyledi: Rus hükümetinin Olimpiyat oyunlarıyla birlikte eline gecen bu fırsatı, tarihiyle yüzleşebilme amacıyla kullanmıyor oluşu çok üzücü, oysa bunun Sydney ve Vancouver olimpiyatları gibi olumlu örnekleri var, bu ülkeler olimpiyat etkinliklerini tarihleriyle yüzleşebilmek ve otokton halklarını tanıtabilecek bir fırsata dönüştürmekte basarılı olup, olumlu sonuçlar almıştır.

Sonrasında tekrar söz alan Ö.Faruk Tamzok. Olimpiyat oyunlarından sonra, açılan bu zaman penceresinin kapanmamasını umduğunu, başlanılan bu sürecin, gelecekte tarihi gerçeklerin objektif şekilde araştırılarak Çerkeslerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunulacağını dilediği söyledi.

Kaynak: http://www.gruene.de/themen/buergerrechte-demokratie/sotschi-tscherkessen-fordern-aufarbeitung-ihrer-eigenen-vertreibung.html

p>

Çeviri: Timur Shogen


nanKaffed

Share