Kuruluş Yıl Dönümünde Adıgeydeydik…

KAFFED Adıgey Çalışma Grubu, Adıgey'in kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet kutlamalarına katılmak üzere 3-7 Ekim tarihlerinde Adıgey'e sonrasında 9 Ekim tarihine kadar da Kıyıboyu Şapsığ bölgesine bir gezi organizasyonu gerçekleştirdi.

KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, bir çok yönetim kurulu üyesi ve dernek başkanları ile birlikte 54 kişinin katıldığı gezi organizasyonu oldukça güzel ve başarılı geçti.

Değerli ses sanatçımız Gülcan Altan'ın da katıldığı organizasyonda Tıj İlkay Dönüş Projesine destek verebilmek amacıyla Adıgey Çalışma Grubu ve Maykop'ta yaşayan hemşehrilerimiz tarafından Maykop'ta yemekli bir konser düzenlendi.  Gülcan Altan, Adıge ve Abhaz dillerinde seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla geceye renk kattı. Büyük değerimiz KBC halk sanatçısı Ghuche Zamudın de öğrencilerinden Paşte Gupsea ile halk müziğinden muhteşem örnekler sundu. Ahşap El Sanatçısı Nevzat Özbay'ın hazırladığı tablo büyük beğeni topladı ve projeye destek amacıyla açık arttırma ile satıldı. Diasporada ve anavatanda yaşayan dostlarımızın kaynaştığı gece, anavatana dönüşün gerekliliğine dolayısıyla da projenin gerçekliğine olan inancı bir kat daha arttırmış oldu. 

KAFFED Genel Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanlarının katılımı ile Adıgey Başbakanı Murat Kumpıl ile bir toplantı yapıldı, kendisine hediye taktim edildi.

Hemen ardından Ekonomi bakanı ve bazı yetkililerle ticari amaçlı iş toplantısı yapıldı. Toplantıya ilgi hayli fazlaydı, katılımcı ilgisinden dolayı planlanandan uzun surdu. Bölgeye ilginin çokluğu, yeni yatırımlar ve ticaretin yeni bir anlayış, güven ve ivme ile yol alabileceği konuşuldu.

Ertesi gün Slagho Asker'in  yemek davetine katılındı. Genel Başkan Vacit beye dışe yıdağe ile işlenmiş bir Adıge Bayragı hediye edildi.

KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, eski başkan Cihan Candemir ve yönetim kurulu üyesi / Adıgey Çalışma grubu koordinatörü Yıldız Şekerci yakın zamanda kaybettiğimiz Adıgey Cumhuriyeti Eski Başbakanı Hağur Asfar'ın ailesini ziyaret edip, baş sağlığı dileklerinde bulundular.

5 Ekim tarihinde Maykop'ta Lenin meydanında düzenlenen Cumhuriyet kutlama törenlerine katılındı. Büyük bir coşku ile yapılan kutlamalarda Gülcan Altan bir konser daha verdi.

Diğer iki gün Şapsığ Bölgesi ve köyleri gezildi. Şapsığ Xase başkanının yemek davetine katılındı.

Coşkulu, yoğun ve oldukça zevkli geçen gezilerin ardından grup Türkiye'ye döndü.

{gallery}/haber/federasyon/2013/adigey_gezi{/gallery}


nanKaffed

Share