Sakarya’da 3. Ayaayra Şenliği Düzenlendi

Sakarya’da ‘Abhazya’nın zafer ve özgürlük günü’ (AyaayraAmş) onuruna bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlik 22 Eylül Pazar günü Akbalık’ta gerçekleşti. 

Ayaayra etkinliği Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) öncülüğünde, Sakarya Kafkas Derneği, Hendek Kafkas Derneği, Kocaeli Kafkas Derneği ve Düzce Kafkas Derneği’nin katkılarıyla düzenlendi.

Saat 14:00’de başlayan etkinlik, 5 kategoride yapılan at yarışlarıyla başladı, kültür-sanat şöleniyle devam etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Türkiye Jokey Kulübü, Sakarya Belediyesi, Akyazı Belediyesi, Hendek Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin yanı sıra pek çok kuruluş ve kişinin maddi-manevi desteğiyle düzenlenen etkinlik, hem Türkiye’den hem de Abhazya’dan ilgi büyüktü.  Abhazya’dan ve Türkiye’den değerli konuklarımız vardı.

Abhazya’dan katılan konuklarımız: Alyas Asabua-Dışişleri Bakan Temsilcisi, Dimitri Gunba – Milletvekili, Con Smır- Abhazya Cumhuriyeti’nden Geri Dönüş Devlet Fon Md., Vadim Haraziya - Gulrıpş Belediye Başk. Yard., Vahtang Abhazou- Apsadgil Agueysıbj Gazetesi Redaktörü Axra Paçulya, Erik Mikaa- Sanatçı Müzisyen, Alxas Çolakua- Abhazya Devlet Televizyonu Genel Müdürü, Sırma Aşupha- Gazeteci- Abhazya Devlet TV, Robert Vaniya- Abhazya Devlet TV- Gazeteci, Kameraman Vladimir Ayüzba- Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi

Türkiye’den katılan konuklarımız: Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Akyazı Kaymakamı Kamuran Mustafa Ballı, Söğütlü Kaymakamı Önder Bozkurt, Kuzuluk Belediye Başkanı Bilal Soykan, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul

Halkımız tarafından yoğun ilgi gösterilen ve geniş katılımla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 5 kategoride tertip edilen yarışlar kıyasıya bir mücadeleye sahne olurken, Zafer Koşusu'nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

At yarışlarının ardından Kültür Sanat Şölenine geçildi. Büyük bir coşku içinde geçen şölende Eyhabılar Azar Grubu, SiWored Müzik Grubu, Sakarya-Kocaeli-Düzce Kafkas Dans Toplulukları, değerli ses sanatçılarımız Rahşan Erdoğan, Melahat Sezgin ve Abhazya'dan Erik Mikaa sahne aldılar. İlgi ve beğeni ile izlenen sahne programının ardından etkinlik sona erdi. 

{gallery}/haber/federasyon/2013/ayaayra{/gallery}


nanKaffed

Share