Abhazya Gönüllülere Müteşekkir

Abhazya, 1992-1993 direnişinde Abhaz halkının yardımına koşan gönüllüleri unutmadı. 15 Ağustos Gönüllüler Günü vesilesiyle Sohum Devlet Flarmoni Orkestrası'nda özel bir etkinlik ve konser düzenlendi.

Bilindiği gibi 15 Ağustos'ta Gürcistan birliklerinin Abhazya'ya saldırması üzerine, 16 Ağustos günü Sultan Sosnaliev liderliğindeki Kuzey Kafkasyalı gönüllüler Abhaz halkına yardım etmek için Gudauta'ya gelmişti. Direnişe 2000'den fazla gönüllü katıldı. 260'dan fazla gönüllü direniş mücadelesinde hayatını kaybetti. Gönüllülerin 51'i "Abhazya Kahramanı", 247'si "Leon Madalyası" ve 623'ü "Cesaret Madalyası" aldı.

15 Ağustos günü Abhazya Filarmoni Orkestrası, etkinliğe aileleri ile gelen gönüllülerle doluydu. Savaşın sora ermesinden beri birbirini görmeyen silah arkadaşları tekrar görüşmenin sevincini yaşadı. Etkinliğe Abhazya Devlet Başkan Yardımcısı Michael Logua, Abhazya Meclisi Sözcüsü Valeri Bganba, Başbakan Leonid Lakerbaya, milletvekilleri, devlet görevlileri, Rusya Büyükelçisi Semyon Grigoriev ve Kafkasya Dağlı Halkları Konfederasyonu ilk başkanı Musa Şenibe de katıldı.

Etkinlik, Abhaz tiyatro sanatçısı Khagba'nın "Abhazya halkı, Abhazya'nın özgürlüğünü savunan gönüllülere sonsuza kadar müteşekkir olacaktır. Hiç bir Abhaz, Abhazya'nın özgürlüğü için yaşamını feda edenleri unutmayacaktır." sözleri ardından saygı duruşu işe başladı.

Etkinlikte Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya ile Adıgey, Çeçenya, Kabardey Balkar, Karaçay Çerkesi Şapsığya, Kuzey ve Güney Osetya, Kuban Kazak Ordusu ve Türkiye'deb gelen gönüllülerin temsilcileri konuşma yaptı. Gönüllüler neden Abhazya'yı savunmak için geldiklerini anlattılar.

Kaynak: www.apsnypress.info

p>

 


nanKaffed

Share