İnar Gitsba: Dönüş Süreci Devam Ediyor

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu ve Türkiye ile İlişkiler Bölümü Başkanı İnar Gitsba, geri dönüş sürecine ilişkin yapılan bazı eleştirilere cevap verdi. Sn. Gitsba'nın açıklamasını okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz:


Abhazya Dışişleri Bakanlığı tarafından gayet başarılı bir şekilde yürütülen geri dönüş süreci ile ilgili son zamanlarda yapılan eleştirilerin sesi gittikçe yükselmeye başladı. Yapılan eleştiriler artık gerçeklik sınırlarını fazlasıyla zorladığı için bu konu ile ilgili yorum yapma ihtiyacı hissettim.

Abhazya Dışişleri Bakanlığının iki yıldır, iç savaş yaşayan Suriye’den kardeşlerimizin anavatanlarına geri dönüşlerinin organize edilmesi için her yönden büyük emek sarf etmekte olduğunu hatırlatmak isterim. Ülkede çatışmalar başladıktan sonra diplomatlarımız, Suriye’de bulunan soydaşlarımızın bulunması, listelerin oluşturulması ve geri dönüş sürecinin başlaması için gerekli koşulları yaratmak adına büyük bir çalışma yürütmüştür. Yürütülen çalışmalar hayatları tehlikede olan soydaşlarımızı kurtarmaya çalışırken onlara zarar verme korkusu gibi ince bir çizgide sürdürülmüştür. Bu çalışmaların sonucunda tam 330 abhaz-adıge soydaşımız anavatanlarına getirilmiştir. Bu devletimizin emsali olmayan bir başarısıdır.

Soydaşlarımızın anavatanlarına geri dönüşünün organizasyonunu kulaktan dolma olarak bilen değil çalışmaların içinde olan birisi olarak “bunu herhangi bir tur acentesi de yapardı” yorumunu sorumsuzca ve talihsiz buluyorum. “Basit bir tur acentesi” acaba Suriye’deki karışıklıklardan ötürü sıkı bir tutumu bulunan Rusya Konsolosluğundan transit vizeleri ayarlayabilir miydi? Olimpiyat öncesi Soçi havalimanından özel uçuş ve iniş için gerekli birçok izni alabilir miydi? Bir dizi diplomatik görüşme yaparak soydaşlarımızın göç izni, gümrük, sınır kontrolü gibi birçok işleminde kolaylık sağlatabilir miydi?

Bunun dışında, birileri aktif olarak, Beyrut’tan düzenlenen özel uçuşun giderlerinin toplumun önde gelen aktivistleri tarafından karşılandığı dedikodularını yaymakta. Bu doğru değil. Özel uçuşun giderleri Abhazya hükümeti tarafından karşılanmıştır. Geri dönüşçülerin adaptasyonu için yürütülen çalışmaların ve diğer tüm ihtiyaçlarının giderlerini de hükümet karşılamaktadır.

Bütün bu zorluklara rağmen kurumumuzun bu hususta elde ettiği başarıları kasıtlı bir şekilde küçümseyen ve halkımızı yanıltan kişilere dışişleri Bakanlığının çalışmaları ile daha dikkatli ilgilenmelerini tavsiye ediyorum. Belki bu şekilde Abhazya Dışişleri Bakanlığının çalışmalarını itibarsızlaştırmak uğruna boşa çaba sarf ettiklerini anlarlar. Farklı spekülasyonlara rağmen, Abhazya Dışişleri Bakanlığı bölünmek zorunda kalan Abhaz halkının yeniden birleşmesi için yürütülen anlamlı ulusal süreci desteklemeye devam edecektir.

İnar Gitsba, Abhazya Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu ve Türkiye ile İlişkiler Bölümü Başkanı

p>

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı (http://mfaapsny.org/tur/news)

p>
nanKaffed

Share