Erdoğan: Büyük Sürgün Unutulmayacak

149 yıl önce 1,5 milyon Çerkes'in Çarlık Rusya'sından Osmanlı İmparatorluğu'na sürgün edilmesinin yıl dönümünde yaşanan acıların hatırası için Kartal Belediyesi tarafından bir anıt dikildi. Anma ve anıtın açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesajı okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.


18 Mayıs 2013

Sn Vacit Kadıoğlu
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Genel Başkanı
Şenyuva Mahallesi Meriç Sk No: 44
Beştepe Ankara

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak düzenlediğiniz bu anlamlı etkinliğe nazik davetiniz için teşekkür ederim.

Hepimizin bildiği gibi, doğal güzellikleri ve jeopolitik ehemmiyeti ile Kafkasya kadim bir tarihe beşiklik etmiş, cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapmış ve bu coğrafya hafızalardan silinmeyecek meşakkatli dönemlerden geçmiştir.

Günümüzde de Türk vatandaşı olarak çok büyük bir nüfusa sahip olan Kafkas halkları 1864'deki Büyük Sürgün sonucu Anadolu'nun çeşitli yerlerine göç etmez zorunda kalmış, büyük acılar çekmiştir. Osmanlı medeniyetinin engin hoşgörüsü ile yoğrulmuş Anadolu insanının kucak açtığı Kafkas halkları dillerini, kadim geleneklerini ve eşsiz kültürlerini nesilden nesile büyük bir özveriyle aktarmış ve aktarmaya devam edecektir.

İnanıyorum ki, Büyük Sürgünün 149. yılına geldiğimiz günümüzde, her geçen yıl giderek artan bir idrak ile bu hadise unutulmayacak, gelecek nesiller tarafından da aynı şuurla hatırlanacaktır. Uluslararası farkındalık oluşturulması açısından ciddi önemli bulduğum bu gibi etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olması temennisiyle sürgünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, sizi ve kıymetli davetlileri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.

Recep Tayyip Erdoğan

 


nanKaffed

Share