Tokat Çerkes Derneği 2. Çerkes Yemekleri Kursu

Derneğimiz aktivitelerinden Çerkes Yemekleri Kursu'nun ikincisi 2 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Bu derste Çerkes Kabağı  ve Velibah yapılışı öğretildi.

Dernek büyüklerimizden Rafet Aksu gençlerle kabakları doğrarken, doğru kabağı seçme hakkında ve kabağın hazırlanışı hakkında bilgi verdi. Ardından Velibah yapımına geçildi. Dernek Başkanımız Handan Yeşilyurt ve Dernek Büyüklerimizden Hülya Aksu, gençleri Velibah yapımının inceliklerini, hamuru açarken dikkat edilmesi gereken kuralları ve güzel hamur açmanın püf noktalarını, oklava kullanımını konusunda ayrıntılarıyla bilgilendirdi.

Gençlerin öğrenebilmesi için büyük performans gösterip hepsiyle tek tek ilgilendi. Öğrenciler tek tek oklava ve hamur başına geçip öğreticilerin sınavından geçti. Kursa erkeklerden de büyük ilgi vardı, erkek öğrencilerde oklava başındaki maharetlerini sergilediler. Saçta hamurun kızartılması hususunda öğrencilere bilgi verildikten sonra öğreticiler, "Merve Bingöl" adlı öğrenciyi hamur açmada , "Nurbanu Seçgin" ve "Seteney Yesilyurt" adlı öğrenciler hamur kızartılması alanında başarılı buldu. Erkek öğrencilerden "Sedat Öz" başarılı bir uygulama geçirdi. Diğer öğrencilerin orta halli ve yaptıklarının yenilebilir düzeyde olduğu görüldü. Kabak Tatlısı tüm bunlar olurken öğrenciler huzurunda işlemden geçti, ardından yemek masaları hazırlandı kursiyerler öğreticiler ve yardımcılar hep birlikte yemeklerin lezzetini şenlikli bir şekilde test etti ve kursun daimi olması vurgulandı. Ayrıca bu etkinliğe Suriye'den gelen genç kardeşlerimizin katılımı sağlanarak Tokat Çerkes Derneği gençleriyle iletişim kurması ve muhabbette olmaları sağlandı. Suriyeli gençlerde Tokat Derneği gençleri de bu birliktelikten memnun olduklarını ifade ettiler. Dernek Başkanımız Handan Yeşilyurt iki ülkenin gençlerinin birbirleriyle iletişim kurarken Adığe b'ze yolunu tercih etmeleri için teşvik etti. Önümüzdeki günlerde bu birlikteliğin gençlerin dil yönünde gelişmesine etkilerinin görüleceği belli oldu.

TOKATÇERKES DERNEĞİ

 

{gallery captions=boxplus.caption}/haber/diaspora/2013/tokat/cerkes_yemekleri_2{/gallery}nanKaffed

Share