Chirikba Genç Dönüşçülerle Görüştü

Abhazya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Suriye'den anayurtlarına dönen genç soydaşlarla görüştü. Toplantıda dil derslerinin düzenlenmesi, iş bulma  sorunları, orta okul ve yüksek öğrenime erişim gibi dönenlerin sorunları konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Abhazya Dışişleri Bakanı toplantıya katılanları karşıladı ve şunları söyledi: ""Suriye'deki gelişmeleri, soydaşlarımızın durumunu ve genel olarak  tüm Suriyelilerin durumunu büyük bir kaygı ile izliyoruz. Suriye halkının yaşamındaki bu zorlu dönemin bir an önce sona ermesini ve ülkede barış ve düzenin tesis edilmesini diliyoruz. Burada kendinizi evinizde, yurdunuzda hissetmenizi istiyoruz.  Abhaz toplumuna kısa sürede entegrasyon için hızlı bir şekilde çalışmanız çok olumlu."

Toplantıya katılanlar, Suriye'de akrabaları ve arkadaşları olduğu için,  dönüş sürecini yakından izliyorlar. Abhazya Dışişleri Bakanlığı Türkiye ve Orta Doğu Sorumlusu Inar Gitsba, Abhazya'ya dönüş sürecinin devam ettiğini, son iki gün içerisinde 126 kişinin Abhazya'ya dönmek için başvuruda bulunduğunu, Abhazya'nın Rusya Federasyonu'ndaki büyükelçiliğinin dönenlerin Rusya'dan transit vizesi almaları konusunda yardımcı olduğunu vurguladı.

Kaynak: Abhazya Dışişleri Bakanlığı (http://mfaapsny.org)small>

p>

 


nanKaffed

Share