Kabardey Balkar Suriyeli Çerkesleri Yeniden Alıyor

Ocak ayında iki Suriyeli Çerkes aile Kabardey Balkar Cumhuriyeti'ne döndü. Ailelerin izin işlemlerini gerçekleştiren Perit Derneği Başkanı Ahmet Stash, geçen yıl Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin göçmen kotasının dolmasından dolayı dönüş sürecinin durduğunu, fakat bu yıl göçmen kotasının 450'den 1000'e çıkarıldığını söyledi.

p>

Perit Derneği Başkanı Stash'a göre, çatışmaların başlamasından sonra Kabardey Balkar'a 500 Suriyeli Çerkes döndü. Ailelerin önemli bir kısmı Nalçık'taki senatoryumlarda kalırken, bir kısmı akrabalarının yanına yerleşti. Dönenlerin bir kısmı da Adığey ve Karaçay Çerkes cumhuriyetlerine yerleşti. 200'den fazla kişinin Rusya vatandaşı olmak için ilk aşamayı geçtiğini söyleyen Stash, Ocak 2013'de Perit Derneği tarafından 35 kişinin daha geçici yerleşme izni için başvurusunun yapıldığını belirtti.

Stash, Suriye'den yapılan uçak seferlerinin durması sonucu gelenlerin sayısında bir azalma olduğunu, Suriyeli Çerkeslerin, kendilerine yardım eden büyük bir Çerkes diasporasının olduğu Türkiye'ye daha rahat gidebildiklerini söyledi.

Kaynak: www.elot.rusmall>

p>

 


nanKaffed

Share