‘Suriye Çerkesleri Yalnız Değil’

[TİMETURK] KAFFED, Suriye'de yaşayan yaklaşık 100 bin Çerkesin Anavatanlarına dönmeleri için bugün Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı. Türkiye'de yaşayan Çerkesler bu taleplerini son dönemde tek kişilik, bireysel eylemlerle duyuruyorlardı.

Antalya, Bursa, Samsun Maraş, Hatay ve Suriye'den gelen yüzlerce Çerkes, Büyükelçilik binası önünde toplandı. Suriye Çerkesleri Anavatan Yolunda pankartının açıldığı eylemde ''Suriye Çerkesleri ateş altında", Vardık, varız, varolacağız", "Dönüş hakkı kotalanamaz", "Suriye Çerkesleri yalnız değildir'' dövizleri taşındı. Suriye'deki çatışmalardan kaçıp Türkiye'ye gelen yaklaşık 500 Çerkes, Türkiye'deki Çerkesler tarafından misafir ediliyor ve ihtiyaçları karşılanıyor.

"Rusya sesimizi duymuyor"

Kitle adına ilk konuşmayı yapan KAFFED Genel Sekreteri Murat Canlı, 2011 yılından beri Suriye'de yaşanan savaşın binlerce insanın ölmesine neden olduğunu belirtirken ''Binlerce insan Suriye'den kaçmak zorunda kaldı. Bunların başında Çerkesler geliyor. Suriye'de her gün yüzlerce kardeşimiz yurtlarını terk etmek zorunda kaldı'' dedi.

Tüm çağrılarına rağmen Rusya'nın seslerini duymadığını ifade eden Canlı ''Bugün yeniden sesimiz duyurmak için buradayız'' açıklamasını yaptı..

"148 yıllık sürgün sona ersin"

''Çerkes sürgünü sona erecek", "Suriye Çerkesleri anavatan yolunda", Susma haykır, savaşa hayır'' sloganlarının atıldığı eylem, Vacit Kadıoğlu'nun okuduğu basın açıklaması ile devam etti.

Açıklamanda Suriye'de yaşanan savaşa ve Çerkeslerin bölgede büyük sorunlar ve acılar yaşadığı ifade edilirken, Kadıoğlu ''Karanlık entrikalara kurban edilip vatanlarından kopartılan Çerkesler, bir daha bu oyunlara gelmeyecek, ne Suriye'de ne Türkiye'de, bir daha kimsenin projelerine malzeme olmayacaktır'' dedi.

Rusya ve Türkiye'ye çağrı yapan Kadıoğlu, Suriye'de yaşayan Çerkeslerin anavatanlarına dönmeleri için özel düzenlemeler yapılmasını, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçların karşılanmasını ve 148 yıldır devam eden Çerkes sürgününün sona ermesi talebinde bulundu.

Eylem protesto alkış ve ıslıklarıyla sona erdi.(ED/HK/ Bianet)

p>

Kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2013/01/06/suriye-cerkesleri-yalniz-degil.html

p>
nanKaffed

Share