“Suriye’deki Çerkeslerin Anavatana Dönüşü Sağlanmalı”

[STGM] Kafkas Dernekleri Federasyonu bu güne kadar defalarca Rusya Federasyonu makamlarına müracaat etmiş, Suriye'de yaşayan Çerkeslerin taleplerini iletmiştir.

Suriye'de yaklaşık 100.000 Çerkes yaşamaktadır. Giderek etnik ve mezhep temelinde kutuplaşan iç savaşta taraf olmaya zorlanan Çerkesler, taraf ve savaşın içinde olmamak için Anavatanlarına, Rusya Federasyonu'na bağlı Adıgey, Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes Cumhuriyetlerine dönmek istiyorlar.

Savaşın başladığı dönemlerde defalarca kez Anavatanlarına dönme iradelerini ortaya koyan Suriyeli Çerkesler Rusya'nın duyarsız kalması ve talepleri görmemezlikten gelmesi neticesinde sığınabilecekleri tek yer olan Türkiye'de yaşayan Çerkes kardeşlerinin yanına koşmaya başlamışlardır.

Türkiye'deki Çerkeslerin örgütlü yapısı olan ve Türkiye genelindeki 61 derneğin bağlı bulunduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu bu güne kadar defalarca Rusya Federasyonu makamlarına müracaat etmiş, Suriye'de yaşayan kardeşlerinin taleplerini iletmiştir.

Rusya Federasyonu'ndan taleplerimiz; savaş durumunun göz önüne alınarak Çerkeslerin Anavatanlarına dönmelerinin önündeki engellerin kaldırılması, Kosova Çerkeslerini Anavatana tahliye ettiği gibi Suriye'de yaşayan Çerkesleri de tahliye etmesi, Türkiye ve Ürdün'den vize vermesi (veya vizesiz giriş izni vermesi) ve oturum izni prosedürlerini savaş durumunu gözeterek kaldırılması yönünde olmuştur.

Ancak bu konularda hiçbir somut adım atmayan ve yaşananları görmezden gelen Rusya Federasyonu kendi soydaşı olan Çerkeslerin bu haklı taleplerini dikkate almamıştır.

Suriye'de yaşayan ve başka ülkelere sığınmak zorunda kalan Çerkes kardeşlerimizin bu haklı taleplerini demokratik yollardan bir kez daha Rusya Federasyonu'na duyurmak için Kafkas Dernekleri Federasyonu 5 Ocak 2013 tarihinde saat 15.00’te de tüm Çerkes Halkı ve Çerkes Dostları ile birlikte Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde geniş katılımlı bir basın açıklaması yapma ve taleplerini güçlü bir sesle haykırma kararı almıştır.

Tüm basın-yayın kuruluşlarımızı 5 Ocak 2013 Tarihinde Saat 15:00’te Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde yapılacak basın açıklamasına davet ediyoruz.

p>

Kafkas Dernekleri Federasyonu

p>

 

http://www.stgm.org.tr/tr/manset/detay/suriye-deki-cerkeslerin-anavatana-donusu-saglanmali

p>

 


nanKaffed

Share