Gaziantep’in Kuruluş Yıldönümünde Ali Şefik Özdemir Bey ile Anıldı

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in Gaziantep’te ilk kez yapılan 3 boyutlu gösterisinde tanıttığı Gaziantep savunmasının kahramanları, davetlilerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan gecede kürsüye çıkan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep’in kurtuluş savunmasından bugüne olan süreci anlattı.
 
Gaziantep’in kurtuluşunda aslı Kürt olan Molla Mehmet (Karayılan), aslı Çerkes olan Ali Şefik Özdemir (Özdemir Bey) ve Şahinbey’in omuz omuza vererek bu memleketi kurtardıklarını anımsatan Güzelbey, “İşte biz böyle bir milletiz. Türkü, Kürdü, Çerkes’i, Sünni’si, Alevi’siyle birlikte olup bu vatanı kurtarmışız. Şimdi biz torunları ise yine bu topraklar üzerinde birlik ve beraberlik içinde kardeşçe daha iyi bir vatan yapmak için çalışıyoruz. Bu birlikteliğimizi ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Çünkü burası Antep başka yere benzemez.” dedi.
 
Terör örgütü PKK’nın 20 Ağustos 2012 tarihinde Gaziantep’te bomba yüklü araçla yaptığı hain saldırıyı anımsatan Başkan Güzelbey, “20 Ağustos tarihinde 90 yıl sonra Gaziantep’te yine kirli bir oyun sahneye konuldu. Ama Gaziantepliler birlik ve beraberlik içinde oldular. Onlara karşı pabuç bırakmadılar. Onlar aslında biliyordu burası Gaziantep başka bir yere benzemez. Biz birlik ve beraberlik içindeyiz biz güçlüyüz ve biz barış şehriyiz. Bu şehir daima bir huzur şehri olmuştur. Bugün değil dün de bu şehirde barış adına çok şey yapılmıştır” değerlenmesini yaptı.
 
İLK KEZ YAPILAN 3 BOYUTLU GÖSTERİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
 
Başkan Güzelbey, davetlilere, Gaziantep’te ilk kez gösterimi yapılan 3 boyutlu (İnteraktif hologram gösterisi) bir gösteri eşliğinde sunum yaptı. Güzelbey, ekrana yansıtılan 3 boyutlu görsellerle Gaziantep’in tarihten bu güne barış şehri olduğunu anlatarak, “Milattan önce 1255 yılına gidersek yani bundan 3 bin 500 yıl öncesine. O yıllarda da burası bir barış şehri ve kardeşlik şehriydi. O dönemde Mısırlılar ve Hititliler barış ve kardeşlik mesajları vermiştir” diye konuştu.
 
Başkan Güzelbey, daha sonra İstiklal Savaşında Türkiye’nin birçok kahramanlık destanına sahne olduğunu belirterek, yine 3 boyutlu görsellerle Gaziantep’in kurtuluşunun kahramanlarından Şahinbey, Karayılan ve Ali Şefik Özdemirbey ile sohbet ortamında davetlilere unutulmaz anlar sahneledi. Gaziantep’te yapılan bu ilk gösteri davetlilerin duygulu anlar yaşamalarına neden oldu.
 
Daha sonra kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başkan Güzelbey’e düzenlediği geceden dolayı teşekkür ederek, “Başkanımıza bize bu coşkulu anı yaşamamıza neden olduğu için teşekkürlerimi sunuyorum. 91 yıl önce, atalarımız bu ruhla büyük bir mücadele vermişlerdir. Gaziantep savunması bir Plevne, ikinci bir Çanakkale’dir. Gaziantep’in savaşı, Gaziantep’in zaferi, azmin zaferidir, kararlığın zaferidir. İşte bu ataların torunları olarak, 91 yıl sonra bu toplulukta, bakıyoruz ve bu tarihli iftihar ediyoruz. Bu tarihe, bu geçmişe sahip bir millet olmaktan, bu topraklarda doğmaktan, bu medeniyetin bir parçası olmaktan, iftihar ediyoruz. O gün atalarımız nasıl bir mücadele verdi ise, köprünün başını tuttuysa, bugün dünya ne kadar büyüyorsa, benim ülkem daha fazla büyüyor. Benim şehrim daha da fazla büyüyor. Dünya ne kadar büyümeye çalışırken. Benim şehrimin insanı, risk alıyor, rızkını her yerde arıyor, bütün rakamları değiştiriyor.” şeklinde konuştu.
 
Gaziantep Valisi Erdal ise, Gazianteplilerin birlik ve beraberlik ruhuna değinerek, “Gaziantep halkı hiçbir yerden yardım ve destek almadan canlı başla mücadele ederek, binlerce şehit vererek düşman işgaline son vermişlerdir. Eğer bugün bu topraklarda hür ve özgürce yaşıyorsak, bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa bugün minarelerimizde ezan okunuyorsa bundan 91 yıl önce binlerce şehidimizin sayesindedir” diye konuştu.
 
Gecede ayrıca sanatçı Nihan Devecioğlu gitaristiyle birlikte katılımcılar için birbirinden güzel şarkıları seslendirdi. Bakan Şahin, Vali Ata ve Başkan Güzelbey sanatçılara günün anısına çeşitli hediyeler verdi. Gecenin finali ise havai fişek gösterisi ile son buldu.

Gaziantep'in Kuruluş Yıldönümünde Çerkes Komutan Ali Şefik Özdemir Bey ile anıldı{youtube}UGmaMy1jBqU&noredirect=1{/youtube}

 

 

 

Başta Değerli Başkanımız Hakan Aydemir olmak üzere Gaziantep Kuzey Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulumuza  teşekkür ederiz...

 

 

Kaffed

Share