Basın Yayın Kuruluşlarına Davet

BASIN YAYIN KURULUŞLARINA

31 ARALIK 2012 SAAT 14.00 ve 5 OCAK 2013 SAAT 15 RUSYA BÜYÜK ELÇİLİĞİ ÖNÜNDE YAPILACAK BASIN BİLDİRİSİ DUYURUSU VE DAVETİ

Suriye'de yaklaşık 100.000 Çerkes yaşamaktadır. Giderek etnik ve mezhep temelinde kutuplaşan kirli iktidar savaşında taraf olmaya zorlanan Çerkesler, taraf ve savaşın içinde olmamak için Anavatanlarına, Rusya Federasyonu'na bağlı Adıgey, Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes Cumhuriyetlerine, yani tarihsel topraklarına dönmek istiyorlar.

Savaşın başladığı dönemlerde defalarca kez Anavatanlarına dönme iradelerini ortaya koyan Suriyeli Çerkesler Rusya'nın duyarsız kalması ve talepleri görmemezlikten gelmesi neticesinde sığınabilecekleri tek yer olan Türkiye'de yaşayan Çerkes kardeşlerinin yanına koşmaya başlamışlardır.

Türkiye deki Çerkeslerin en üst örgütlü yapısı olan Türkiye genelindeki 61 derneğin bağlı bulunduğu KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU bu güne kadar defalarca kez Rusya makamlarına müracaat etmiş, Suriye'de yaşayan kardeşlerinin taleplerini iletmiştir.

Rusya'dan taleplerimiz avaş durumunun göz önüne alınarak Çerkeslerin Anavatanlarına dönmelerinin önündeki engellerin kaldırılması, Kosova Çerkeslerini Anavatana tahliye ettiği gibi Suriye'de yaşayan Çerkesleri de tahliye etmesi, Türkiye' ve Ürdün'den vize vermesi (veya vizesiz giriş izni vemesi) ve oturum izni prosüdürlerini savaş durumunu gözeterek kadırılması yönünde olmuştur.

Ancak bu konularda hiçbir somut adım atmayan ve yaşananları görmezden gelen Rusya Federasyonu kendi soydaşı olan Çerkeslerin bu haklı taleplerini hiçbir şekilde dikkate almamıştır .

Suriye'de yaşayan ve başka ülkelere sığınmak zorunda kalan Çerkes kardeşlerimizin bu haklı taleplerini demokratik yollardan bir kez daha Rusya Federasyonu'na duyurmak için KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU31 ARALIK 2012 SAAT 14.00 ‘te Ankara’daki Çerkeslerin katılımı ile,  5 OCAK 2013 TARİHİNDE SAAT 15:00'TE de kendisine bağlı tüm Çerkes Halkı ve Çerkes Dostları ile birlikte Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önünde geniş katılımlı bir basın açıklaması yapma ve taleplerimizi güçlü bir sesle haykırma kararı almıştır.

Tüm basın-yayın kuruluşlarımızı31 Aralık 2012 Saat 14.00 ve 5 Ocak 2013 Tarihinde Saat 15:00'te  Rusya Federasyonu Büyükellçiliği önünde yapılacak basın açıklmasına davet ediyoruz.

p>

 

Saygılarımızla,

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU (KAFFED)

 

  Basın Açıklamasıa>  

p>

 


nanKaffed

Share