İlkkurşun Köy’ünden Anavatan Adıgey’e

style>

p>

Geçen sene 20 Haziran - 20 Ağustos 2011 tarihleri arasında İlkkurşun Köyü dernek binasında oluşturulan sınıfta Çerkesçe dil ve folklor kursu düzenlenmişti. Düzenlenen bu kursun ardından tüm köylülerin de büyük katılım sağladığı folklor gecesinde kursu başarıyla bitiren öğrencilerin başarı belgeleri verilmiş aynı zamanda kursa katılan öğrenciler tarafından folklor gösterisi düzenlenmişti.

Kursun gerçekleştirilmesinde ve folklor gecesinin düzenlenmesinde büyük katkısı olan Natho Cafer kursa katılan öğrencilere gelecek yaz tatilinde anavatan Adıgey Cumhuriyeti’ne gezi tertip edilmesi konusunu dile getirmiş ve köy halkı huzurunda bu gezinin maddi giderlerini karşılayacağına dair söz vermişti. Bu nedenle 10 Temmuz – 20 Temmuz 2012 tarihleri arasında İlkkurşun köyünden 31 kişilik bir kafile ile anavatan Adıgey Cumhuriyetine bir gezi düzenlenmiştir.

Adıgey Cumhuriyeti parlamenteri ve Dünya Çerkes Birliği başkan yardımcısı Çermıd Mugdin’in kurmuş olduğu NEF folklor ekibi ve sanatçılardan oluşan kafile daha önce toplamda 3 kez İlkkurşun köyünü ziyaret etmişti. Bu sebeple Adıgey Cumhuriyeti’nde ki programın yapılması ve yürütülmesini Ç’ermıd Mugdin üstlendi.

Adıgey Cumhuriyet’ine varan kafilemiz Enem, Şınciye ve Tahtamıkuay yerleşim birimlerinde yaşayan Adığe ailelere dağıtılmış ve kafilemiz ile aileler arasında kaynaşma sağlanmıştır.

İlk etapta Kuban yöresinde yaşayan tüm Adığe köyleri tek tek ziyaret edilmiş, Adıge köylerinde hazırlanan kültürel programlara katılım sağlanmış ve her köyün tarihi-kültürel değerlerini muhafaza ettikleri köy müzeleri gezilerek kafilemizin bilgi alması sağlanmıştır.

Kafilemiz Tahtamıkuay Rayonu başkanlık heyeti tarafından karşılanmış ve Mışe Madin tarafından verilen öğle yemeğinde ağırlanmıştır.

Bir gün de Maykop şehri için ayrılmış Adıgey Devlet Üniversitesi tanıtma programı dahilinde ziyaret düzenlenmiş ardından Adıgey Milli Müzesi ziyaret edilmiştir. Aynı gün içerisinde Laga Naki bölgesi şelaleleri ve Adığe Ormanı gezilmiştir.

Gezinin ikinci etabı için Soçi bölgesindeki Kıyı Boyu Şapsığ köyleri tek tek gezilmiştir. Sırasıyla Psıbe, Agoy ziyaret edildikten sonra ‘Aşe havzasında ki Şapsığ köylerinden Hacık’oda bir gece konaklayan kafilemiz ertesi gün Thağapş köyünü ziyaret etmiş ardından Kiçmay köyüne varılmıştır.

 

Bazı Haber sitelerinde yayınlanan ‘zehirlenme vakası’ haberin aslı

p>

Kiçmay köyünde iki gece konaklayan kafilemiz ikinci gün öğleden sonra 16.00-18.00 saatleri denize girmiştir. Aynı günün akşamı 23.00 sularında güneş çarpması nedeniyle bazı kafile üyeleri rahatsızlanmaya başlamasının ardından tüm kafile üyeleri bir otele götürülerek bir araya getirilmiştir. Bir doktor ve hemşire nezaretinde ilk müdaheleleri burada yapılmıştır. Ertesi gün tekrar Adıgey Cumhuriyetine doğru yola çıkılmış Cubga yakınlarında kafilemizi 5 ambulans ile Ç’ermıt Mugdin karşılamış rahatsızlık geçiren kafile üyelerini bu ambulanslar ile Adığe Kale(Adigeyski) hastanesine kaldırılmışlardır. Daha sonra tüm kafile üyeleri kontrol ve tedbir amaçlı bir gece ve ertesi gün 15.00’a kadar hastanede kalmışlardır. Toplamda rahatsızlananların sayısı 7 kişidir. Yapılan müdahale sonrasında rahatsızlanan kafile üyeleri sağlıklarına tamamen kavuşmuşlardır. Herhangi bir zehirlenme vakası olmamış , güneş çarpmasına bağlı bir rahatsızlık geçirildiği açıklanmıştır.Hastaneden taburcu olan kafilemiz misafir edildikleri evlere dinlenmek üzere dağıtılmıştır. Aynı akşam Enem kasabasında yaşlıların da katıldığı geniş katılımlı bir Adige Cegu düzenlenmiştir. Ertesi günün akşamı Enem’de toplanan kafilemiz ve ev sahipleri arasında düzenlenen veda töreni ardından hava limanına doğru yola çıkan kafilemizin İlkkurşun köyüne geri dönmesiyle gezi sona ermiştir.

Bu gezinin temel hedefi ve amacı İlkkurşun köyü gençlerine anayurtları olan Adıgey Cumhuryeti’ni tanıtmak , onlara anayurt sevgisi kazandırmak ve katıldıkları dil kursunun gereği olarak Çerkesçelerini geliştirmek öncelikle hedeflenmiş , kurulan dostlukların devam etmesi ve anayurt ile İlkkurşun köyü arasındaki diyalogun daha da güçlenerek devam etmesi hedeflenmiştir.

Bu gezide kafile olarak en çok dikkatimizi çeken şey , ziyaret ettiğimiz her Adığe köyünde kendi tarihi – kültürel yapılarını çok iyi muhafaza etmiş olmaları ve kültürel dokuyu koruduklarının ispatı olarak köy müzelerine sahip olmalarıdır.

Bu nedenle dünyanın hiçbir yerinde bu kadar içten ve samimi bir şekilde kendi tarihlerini ve kültürlerini unutmayarak bu değerleri yaşatan insan topluluklarına rastlamanın pek olası olmadığını düşünüyoruz. Kafilemiz bu gördüklerinden dolayı çok mutlu olmuş ve etkilenmiştir. Onun için Adığe Cumhuriyeti’ne ve ata topraklarına diaspora Çerkeslerinin daha sık gezi tertip etmeleri ve kültürel dialogu arttırmaları gerektiğine inanıyoruz.

Bu kültürel programların Türkiye ayağını gerçekleştiren Natho Cafer’e ve Adıgey Cumhuriyeti ayağını gerçekleştiren Ç’ermıd Mugdin’e, Çerkes kültürel değerlerini yaşatmakta atmış oldukları büyük adımlar için sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Kafile adına Mışe Mahmut

p>

 

 


nanKaffed

Share