“Çerkes Arslanbey Anıtı”nın Açılış Programı

 

Kahramanmaraş Belediyesi şehrin en görkemli yerinde yapılan parka (500 dönüm ) “KAHRAMANMARAŞ ARSLANBEY ŞEHİR PARKI adını verdi.

p>

Parkın girişine Arslanbey’in büyük anıtı dikildi.

p>

Kahramanmaraş Belediyesinin bu anlamlı çalışması, başta Çerkes toplumu olmak üzere yöre halkını oldukça heyecanlandırdı.

Kahramanmaraş halkı, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun Çerkes asıllı büyük lideri Arslanbey anısına yapılan bu çalışmayı memnuniyetle karşılarken Arslanbey’e olan vefa borcunun bir nebze olsun ödendiğini düşünüyor.

Ayrıca Arslanbey’in tarihi misyonunu, kurtuluş mücadelesindeki büyük fedakârlıklarını anlatan “ Büyük Kahraman ARSLANBEY” adlı kitap hazırlandı.

p>

Kitap, açılış töreninde davetlilere takdim edilecek.

“Doğu Akdeniz Kafkas Dernekleri Uluslar arası Kafkas Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında yapılacak olan açılış programda, Kafkasya’dan gelen sanatçı ve oyuncular sahne alacak.

p>

Anıt açılış kurdelesini Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanı Firov Ruslan BORİSOVİCH’le birlikte TBMM Başkan Vekili Prof. Dr Mehmet SAĞLAM, Kahramanmaraş Milletvekilleri, Kahramanmaraş Valisi Şükrü KOCATEPE, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa POYRAZ, Arslanbeyin oğlu Mahmut TOĞUZ, Dünya Çerkes Birliği temsilcisi ve Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vacit KADIOĞLU birlikte kesecek.

p>

MİSAFİRLER, KAHRAMANMARAŞ TİCARET ve SANAYİ ODASININ DAVETLİSİ OLARAK ÇEŞİTLİ GEZİ VE İNCELEMELERE KATILACAK

p>

Kafkasya’dan gelen protokol üyeleri ve işadamları, anıt açılışı programından hemen sonra“Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası”nın davetlisi orak çeşitli gezi ve incelemelere katılacak.

p>

“Arslanbey  Parkı ve Anıtı”nın açılış programı, akşam “Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi”nde “Nalcıuk Ensanble”nin yürekleri hoplatan o enfes Kafkas halk dansları gösterisi, Nalçik ve Maykop’tan gelen popüler ses sanatçılarının doyumsuz şarkıları, Çerkesk Cumhuriyeti’nden katılan tiyatro sanatçılarının salonu kahkahaya boğacak komedileri, Kabardinka’ nın as oyuncularının solo dansları ve nefes kesen kama gösterisiyle sona erecek.

p>

www.kmaraskafder.org.tr.

p>

 


nanKaffed

Share