ЛАГЪОНАКЪЭ Dağında Turizm Tesisleri

 

Aslan Thak’uşıne, ekonomik kalkınmadan sorumlu karayolları, Rusya Enerji Bakanlığı temsilcileri, Kuzey Kafkasya tatil ve dinlenme tesisleri işbirliği üyeleri ile bir araya geldi.

Federal anlam taşıyan tatil merkezi Lağonake Dağı'nda inşa edilecek dinlenme tesislerini konuştu. Toplantıda Adıgey’in ilgili bakanlık ve yetkilileri de bulundu.

“Cumhuriyetimizin gelecekte sosyo-ekonomisinin gelişiminde belirleyici olan turizmin merkezi dağın önemi tartışılamaz. Eşsiz doğa örtüsü ve turizme sunduğu imkanlar sayesinde Adıgey’e umut vermektedir. Benzerlerinden ayrıcalıklı olan, Ekim ayından Nisan ayına kadar karın kalkmadığı Lağonake Dağı Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’i  cezp etmiştir”  dedi.

Aslan Thak’uşıne: “Tesislerin inşasına başlanmış durumda. Elektrik, doğal gaz ve içme suyu çekilmiş olup yolların yapılmasında da önemli aşamaya gelinmiştir” dedi. Daha sonra söz alan turizm komitesi başkanı Vilademir Petrov çalışmaların yürütülmesi için  öncelikli konulara açıklık getirdi. Dağın düzlüklerinde kurulacak otel ve diğer dinlenme tesislerinin yapılacağı alanlarda sınırların belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Görüş ve önerilerin dile getirildiği toplantıda Lağonake dağ steplerinin Adıgey ile Krasnodar Bölgesi tarafından kullanıldığı, sınırların belirlenmesi, iki tarafın Kafkas Milli Parkına dahil yerlerin de kullanım alanına gireceği, önce bunların çözümlenmesi gerektiği ele alındı.

Adıgey Cumhuriyeti Radyosu

Dış Yayınlar Servisi

Adıgey-Kıyı Boyu Şapsığ Masası

Huşt Emel   

 

http://www.youtube.com/watch?v=832JqdpJBdE&feature=related

p>

 


nanKaffed

Share