1. Uluslararası Nart Karikatür Yarışması

Köylere gece karanlığında dalıvermek adet haline gelmişti. Gece karanlığının örtüsü altında Rus askerlerinin ikişer üçer evlere girmesini izleyen dehşet sahneleri öylesineydi ki, bunları hiçbir rapor görevlisi aktarmaya cesaret edemezdi… ”(Kont Lev Tolstoy)

“Osmanlı’ ya göç etmek için yola çıkanların yarısı bile oraya ulaşamadı. Bu denli bir perişanlık insanlık tarihinde çok azdır…”(Rus İ. Dzarov)

“Gemicilerin gözü doymuyordu.50-60 kişilik gemiye 200-300 kişi alıyorlardı. Yanlarına aldıkları biraz su ve ekmek 5-6 günü aşınca tükeniyor, açlıktan salgın hastalıklara yakalanıyor, yolda ölüyor ve denize atılıyorlardı. 600 kişiyle yola çıkan gemiden ancak 370 kişi sağ kalabilmişti…”(Fransız gazeteci A. Fonvill)

İşte 21 Mayıs 1864, Çerkes halkının belleğine böyle kazındı. Çar ve orduları için zafer, Çerkesler için acının, hüznün, sürülüşün, bölünmüşlüğün ve ölümün günü…

21 Mayıs’lar her şeye rağmen Çerkes halkının yaşama direncinin ifadesidir. Direniştir, başkaldırıdır, diriliştir. Tüm zalimlere inat, Çerkesya’nın yeniden var olma mücadelesidir.

21 Mayıs’lar, halkımızın belleğine kazınan tüm bu acıları, savaşları, insanlık dışı uygulamaları dünyaya haykırmak istediğimiz gündür.

Ankara Kafkas Derneği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Nart Karikatür Yarışması’nın duyurusu bu girişle yapılmış, ardından katılma koşulları sıralanmıştı.

Başarılı bir organizasyon ile tüm platformlarda duyurulan yarışmaya toplam 52 eser katıldı. Bunların 25 tanesi Türkiye dışındaki ülkelerden gelen eserlerdi.

Yarışma sonunda jüri tarafından ödüle layık görülen üç eser, 21 Mayıs 2007 Pazartesi akşamı yapılan Büyük Çerkes Sürgünü’nün 143. yılını anma töreninde açıklanarak, sahiplerine verildi.

Jüri tarafından, Ukrayna’dan katılan Vladimir Kazanevski'nin eseri birinciliğe, yine Ukrayna'dan Oleksiy  Kustovski'nin eseri ikinciliğe, Endonezya'dan Didie Sw'nun eseri ise üçüncülüğe layık görüldü.

Yarışmaya İran'dan katılan Peiman Mirzaei, Brezilya'dan Erico Junquerio Ayres ve Azerbaycan'dan Tofig Mammedov'un eserleri ise mansiyon aldılar.

Dereceye giren eserlerle birlikte tüm karikatürler bir hafta süreyle Ankara derneği alt salonunda sergilendi ve beğeniyle izlendi.

{gallery captions=boxplus.caption}/fotoarsiv/karikatur/ankara_2007{/gallery}

+''+nan+''+Kaffed

Share