Susurluk Şenliği, 1999

Kafkas Derneği'nin (KAFDER) önderliğinde, Susurluk ve Balıkesir Kafkas Derneği şubelerinin organizasyonunda düzenlenen festival 3.000'e yakın hemşehrimizin katılımıyla 20 Haziran Pazar günü Susurluk’a bağlı Demirkapı köyünde gerçekleştirildi. Festival; İstanbul, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Bursa, Düzce, Yalova, Bandırma ve İnegöl bölgelerinden yoğun katılım vardı.


Tertip komitesi adına yapılan açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen Kafkas Derneği Genel Başkanı Sn.Muhittin ÜNAL birlik ve beraberliğin önemini vurguladığı konuşmasında Kafkasya’da meydana gelen gelişmelerle ilgili bilgiler verdi. Festivalde Adığey Cumhuriyeti’nden iki konuğumuz vardı. Dr.Necdet HATAM ve Adığey Üniversitesi profesörlerinden Shalako ABU. ABU yaptığı duygu yüklü konuşma ile böyle güzel toplantıların birlik ve beraberliği sağlamada çok önemli olduğunu dile getirdi. Konuşmalardan sonra festival alanındaki meşaleyi yakmak için geleneksel kıyafetleriyle alana giren Çerkes atlısı coşkuyu bir kat daha arttırdı.

Festival programında sırasıyla; Kafkas Deneği Balıkesir Şubesi’nin Kafkas oyunları eşliğinde düzenlediği defile ve Kafkas Derneği Susurluk Şubesi’nin müzik ve oyun grubunun gösterisi konuklarda büyük takdir topladı. Geleneksel Çerkes kıyafetlerinin sergilendiği süreli açık arttırma başladığında konuklar arasında arttırmaya katılım için tatlı bir koşuşturmaca yaşandı, amaç bir yandan katkıda bulunmakken bir yandan da birbirinden güzel kıyafetlerden birine bu coşkulu günün hatırası ile sahip olmaktı. Açık arttırma sona erdiğinde şanslı katılımcının kıyafet seçiminde pek zorlanmasına gerek olmadan alandan yükselen sesler seçimi gösteriyordu. Üzerinde Adığey Cumhuriyeti bayrağının bezendiği bu güzel kıyafet konukların beğenisini ilk andan kazanmıştı zaten. Program sırasıyla Manisa Kafkas Derneği Minikler ekibinin gösterisi, Bağlarbaşı Kafkas Derneği Kusha Doğan müzik grubunun mükemmel müzik ziyafeti, Bandırma Kafkas Derneği folklor ekibinin gösterisi, Kafkas Derneği Bursa Şubesi Woreyda Müzik grubunun programı, Kafkas Derneği Manisa Şubesi’nin temsili gelin çıkarma oyunu, Kafkas Derneği İzmir Şubesi folklor ekibinin gösterisi ile sürdü ve konuklar tarafından beğeniyle izlendi. Finale gelindiğinde festival programında gözükmeyen Kafkas Derneği Ankara Şubesi Kafkas Halk Dansları Ekibi sürpriz bir programla ve profesyonel ekiplere tas çıkartacak mükemmellikteki performanslarıyla festival alanını ayağa kaldırdı. Programın sona ermesi ile festivale iştirak eden tüm ekipler sahneye davet edildi ve tabii ki mahalli oyun başladı.

Unutmadan, değerli dostumuz Prens Ali, kardeşi ile birlikte iştirak ettiği programın renkli simalarındandı. Bu güzellikteki festivallerde en önemli unsurlardan biri de Türkiye'nin birbirine hayli uzak bölgelerinden gelen hemşehrilerimizin birbirleriyle tanışmaları kaynaşmaları ve kurdukları dostlukların, birlik ve beraberliğin sağlanmasında etken olması idi. Nitekim Manisalı Gökhan ile Düzceli Ayberg'in (Abrec) daha şimdiden başlayan dostlukları buna en güzel örnekti sanırım. Dostlukları ebedi olur inşallah.

İşte böyle....bir festival de tatlı hatıraları, yeni dostlukları ve verilen mesajları ile Ege ve Marmara Bölgesini kucakladı.

 

 

[Düzce’den “Gutej” tarafından 24 Haziran 1999’da yazılan bu yazı

http://www.geocities.com/Pentagon/bunker/4670/ adresinden alınmıştır. Haberleşmek için e-posta adresi: gutej@marketweb.net.tr]

 

Kaffed

Share