Maykop’ta “Vatanına Dönenler Günü” Kutlandı

Yugoslavya'nın Kosova bölgesinde yaşayan Adığeler toplu olarak 1 Ağustos 1998 tarihinde Adığe Cumhuriyetine dönmüşlerdi. Adığe Cumhuriyeti Başkanı Aslan Carim bu günü tarihsel önemi nedeniyle "Vatanına Dönenler Günü"(Repatriant Günü) olarak ilan etmiş olduğundan iki yıldır 1 Ağustos günü Adığe Cumhuriyetinde kutlanmaktadır.
Bu yılın kutlama törenleri Adığe Cumhuriyeti Dram Tiyatrosunda yapıldı. Törenlere vatanına dönenlerin yanı sıra Cumhuriyetin yöneticileri, dış ülkelerde yaşayan Adığeler ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Törende Adığe Cumhuriyeti Başkanı Aslan Carım, Parlamento Başkanı Yevgeni Salov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Natho Raziyet, Maykop şehri Yönetim Başkanı Mihail Cernicenko, Adığey Yazarlar Birliği Başkanı İshak Maşbaş, Dönenlere Yardım Vakfı Başkanı Necdet Hatam, Dil Öğrenim Merkezi AKTİV'in yöneticisi Mehmet Uzun, Adığey'e ilk donen kişi olan Davut Libzu birer konuşma yaparak bu gün ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.Almanya'da yasayan Dr. İhsan Saleh (Wıcuh) de bir konuşma yaptı ve vatanına dönmüş olanların arasından kendisinin belirlemiş olduğu üç kişiye nakdi yardımda bulundu.

Vatanına dönmüş olanlardan eğitim ve kültür alanında başarılı olan dört kişiye Kültür ve Eğitim Bakanları tarafından takdir belgeleri ve armağanlar sunuldu.Vatanına dönmüş olanların çocukları Adığece ve Rusça şiirler okuyup oyunlar sergilediler.

Törenler Adığe düğünü ile sona erdi. (İ. Çetao, Maykop)

İbrahim Çetao

Share