Abhazya Cumhuriyeti Toplum Hareketlerinin ve Partilerinin Bildirisi

Son zamanlarda Gürcüstan'ın Abhazya'ya karşı yeni bir savaşa hazırlandığı iyice açığa çıktı. Gürcüstan'ın, ABD'nin ve diğer NATO ülkelerinin aktif yardımı ve desteğiyle askeri gücünü önemli ölçüde artırması buna delalet ediyor. Gürcüstan ordusuna büyük miktarda yeni askeri malzeme ve silah verildi, Pankisi Vadisi'nde terörizmle mücadele bahanesiyle Gürcüstan'a iki yüzden fazla ABD'li askeri eğitimci gönderildi.


Bu gelişmelerle birlikte Gürcüstan resmi temsilcileri Abhazya topraklarında teröristlerin ve aşırı dinci grupların üslerinin bulunduğunu ve Gürcüstan'ın Abhazya topraklarında teröre karşı bir operasyon yürütmeye hazır olduğunu daha sık dile getirmeye başladılar. Bu şekilde propagandayla Gürcüstan makamları, terörle mücadele bahanesiyle Abhazya'ya saldırı hazırlığı yapıyorlar.

Savaştan sonraki dönem boyunca Gürcüstan makamları Abhazya'ya karşı gerçek bir terörist savaş yürüttüler ve yüzlerce sivil vatandaş ve doksandan fazla Rusya Barış Gücü askeri bunun kurbanı oldular. BM Güvenlik Konseyi'nin ve Rusya'nın, Gürcüstan'ın terörist oluşumların faaliyetlerinde sorumlu olduğunu açıklamalarına rağmen, Gürcüstan'a yönelik hiçbir yaptırım uygulanmadı. Şevardnadze rejiminin cezasız kalacağından emin olması şaşırtıcı değildir.

Geçen yılın Ekim ayında Gürcüstan makamları, Gürcüstan ordusunun Abhazya'ya saldırısı için zemin oluşturmak amacıyla Pankisi Vadisi'nden Kodor Vadisi'ne uluslar arası terörist gurupları sevk ettiler. Bu da uluslararası terörizmin Gürcü terörizmi ile Tiflis'in himayesi altında kaynaştığını gösteriyor.

Daha kısa bir süre önce Şevardnadze, temsilcilerinin Galeyev'le irtibat içinde olduklarını itiraf etti ve bu teröristlerden övgüyle bahsetti.

Bu bir şeyin daha göstergesi olabilir; Gürcüstan bu yıl içinde, Kodor Vadisi'nde Ekim 2001'de oynanan benzer senaryoları yeniden sahneye koyabilir. Gürcüstan'ın silahlı kuvvetlerini Kodor Vadisi'nden çekmeyi ve BM'ye ve Barış gücüne bu bölgede gözlem yapma olanağı sağlamayı reddetmesi tesadüfi değildir. Askeri faaliyetlerin başlaması durumunda Gürcüstan'a ABD tarafından anti-terörist operasyona destek gerekçesiyle doğrudan askeri yardım verileceği muhtemeldir.

Bütün bunların Abhazya kamuoyunda rahatsızlık uyandırmaması mümkün değildir. Bu nedenle BM'yi ve Rusya'yı yeni bir savaşın ve Gürcüstan tarafından yürütülen devlet terörizmi politikasının durdurulması için mümkün olan her şeyi yapmaya davet ediyoruz.

Abhazya yönetimini devletin savunma yeteneğini arttırmaya yönelik bütün tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bütün Abhazya vatandaşlarını uyanık olmaya, Gürcüstan'ın her türlü saldırısını püskürtmeye ve Abhazya'nın özgürlüğünü ve bağımsızlığını savunmaya hazır olmaya çağırıyoruz. Kendi adımıza biz, Abhazya yönetimine mümkün olan her türlü yardımı yapacağız, halkla birlikte aktif çalışma yürüteceğiz.

Abhazya'nın Rusya ile birliğe yönelik ilişkiler kurması konusunda Başkan V. Ardzınba'yı destekliyoruz; bu ilişkiler, Abhazya'nın bağımsızlığının, halkının güvenliğinin ve ekonominin gelişmesi için gerekli koşulların yaratılmasında güvenilir bir garanti olabilir. Rusya Devlet Duması'nın bölgede barışı ve istikrarı korumak amacıyla Abhazya ile işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki tutumunu alkışlıyoruz.

Abhazya Cumhuriyetçi Partisi

"Amtshara" Abhazya halkı Anayurt Savaşı Gazileri Siyasi Toplum Hareketi

Abhazya Komünist Partisi

Sosyal Adalet ve Barış için Anneler Hareketi

"Diriliş" Siyasi Toplum Hareketi

Abhazya Rus Toplulukları Kongresi

"Krunk" Ermeni Kültür Yardımlaşma Derneği

Abhazya Müdafileri Derneği

Sohum

20 Mart 2002

Kaffed

Share