Abhazya’da Turistler İçin Davranış Kuralları

Abhazya’da turistler için davranış kuralları

 1. Abhazya’nın para birimi Rus rublesidir.
 2. Alkol alırken ölçülü tüketin. Şiddetli alkol kulanan kişilerin denize girmesine izin verilmez!
 3. Gündüzleri açık güneşe uzun süre maruz kalmak tehlikeli ve zararlı olabilir! Cildinizi son derece tehlikeli olabilen ultraviyole ışınlarından koruyun. Çocukların güneşin altında çok kalmamalarına dikkat edin. Güneşlenme zamanı: sabah 11.00’e kadar ve akşam 18.00’den sonra.
 4. Kayıp olasılığı önlemek için cüzdanlar ve diğer değerli eşyalar açık yerlerde gözetimsiz bırakılmamalıdır.
 5. Yabancıların piknik, seyahat veya ziyaret davetlerini kabul etmeyin.
 6. Restoranları ziyaret ederken Abhazya’nın ulusal mutfağının acı olabileceğini unutmamalısınız.
 7. Abhazlar büyüklere, ebeveyn ve ailelere saygılı davranırlar. Kişisel hayatınız ve ilişkileriniz hakkında konuşurken bunu aklınızda bulundurun.
 8. Restoranlarda genellikle bahşiş hesabın %10’u kadardır.
 9. Abhazya mevzuatı, yabancı vatandaşlara gayrimenkul edinme imkanı sağlamamaktadır. Acentelerin ve şahısların üçüncü şahısların Abhazya pasaportuna gayrimenkul tescili teklifleri dolandırıcılık olarak değerlendirilmelidir.
 10. Abhazlar için dağlar kutsaldır. Dağlardaki davranış kuralları katı bir şekilde düzenlenmiştir. Çıplak olmak, küfür etmek, doğayı kirletmek veya başka bir şekilde dağlara saygısızlık yapmak yasaktır. Bu yerlerde bir tapınaktaymış gibi davranmalıdır.
 11. Dağ gölleri yüzülecek yerler değildir. Su sıcak mevsimde bile soğuk kalır. Sıcaklıktaki ani bir değişiklik, özellikle kalp ve damar hastalıklarından muzdarip insanlar için tehlikelidir.
 12. Dağ nehirleri hızlıdır. Hızlı akıntılar ve dik yokuşlarda dikkatli yüzünmeli. Nehir suları da sıcak mevsimde bile soğuk kalır.
 13. Abhazya dağlarında gece çabuk çöker. Hava sıcaklığı keskin bir şekilde düşer. Zifiri karanlıkta daha fazla ilerlemek imkansızdır, uçuruma düşme olasılığı yüksektir. Bu nedenle akşam gezileri planlanılmaz.