Kafkas Kültür Buluşmaları Programı Açılış Töreni ile Başladı

İstanbul’un kültürel zenginliğini yansıtan etkinliklerden biri olan Yenikapı Etkinlik Alanında düzenlenen İBB Kafkas Kültür Buluşmaları Programının resmî açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve Kafkas sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan Federasyonlar adına açılış konuşmaları yapıldı. Bu çerçevede KAFFED Genel Başkanı Ünal Uluçay açılış konuşmasında programda emeği olanlara teşekkür ederek yerel yönetimlerden kültürümüze ilişkin toplumumuzun beklentilerini dile getirerek İstanbul’da müzeyi de bünyesinde barındıracak bir Çerkes kültür merkezi ile Düzce ve Kayseri Erciyes Üniversitelerindeki Çerkes Dili ve Kültürü bölümü mezunlarının istihdamı konusunda da yerel yönetimlerin sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında Trabzon’da köylerinde yer alan bir bölgenin Çerkes sürgünü dönemine atfen Çerkes mezarlığı diye anıldığını buradan hareketle kültürümüze özel bir ilgisinin olduğunu, bu konuda araştırma ve okumalar yaptığını belirtti. Ülkede ve İstanbul’da var olan bütün kültürleri eşitlikçi bir anlayışla zenginlik olarak gördüklerini belirten Ekrem İmamoğlu, köklü geçmişten gelen tecrübelerin aynı zamanda barışın da teminatı olduğunu vurguladı. Genel Başkanımız Ünal Uluçay’ın dile getirdiği taleplere de değinerek “En kısa zamanda ve güzel bir yerde içerisinde müzenin de yer alacağı bir kültür merkezi konusunda üstümüze düşeni yapacağız” dedi.

Konuşmasının ardından Ekrem İmamoğlu’na KAFFED Başkanı Ünal Uluçay tarafından plaket takdim edildi. Ekrem İmamoğlu, folklor ekibinin dans gösterisine eşlik ederek sahne performansı ile izleyicilere güzel anlar yaşattı.

Program kapsamında Kafkasya’nın farklı kültürel öğeleri, dans gösterileri, müzik dinletileri ve el sanatları sergileriyle İstanbullularla buluşacak. Etkinlik, şehrin kültürel çeşitliliğine katkı sağlayacak etkileyici bir programla dolu.

Yenikapı Kafkas Kültür Buluşmaları Programı’nın açılışı, katılımcılar arasında büyük bir coşku ve ilgiyle karşılandı. Program, birçok kişinin bir araya gelerek farklı kültürleri tanıma ve paylaşma fırsatı bulacağı önemli bir platform olacak.

Share