Anadili Komisyonu Stratejik Plan Toplantısı Gerçekleştirildi

KAFFED 2024-2026 Stratejik Planı hazırlıkları kapsamında KAFFED Anadili Komisyonu Paydaş Grubu İstişare Toplantısı 22 Şubat 2024 Perşembe akşamı çevrimiçi olarak zoom üzerinden yapıldı.
Toplantıya; Anadili Komisyonu üyelerimiz, çeşitli illerden katılan Çerkesce Kurslarının öğretmenleri ve Düzce ve Kayseri Üniversitelerinde Çerkes Dili Bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşan geniş bir grubun yanı sıra KAFFED Genel Başkan Yardımcıları Şeneser Tokmak ve Özcan ATICIER, Yönetim Kurulu Üyeleri Rabia ÖZEN ve Talha ÖLMEZ katıldılar.

Genel Başkan Yardımcımız Özcan ATICIER hazırlık süreci hakkında katılımcılara genel bilgilendirmede bulundu. Stratejik Plan toplantısının işleyişi hakkında gruba bilgiler verildi.
Anadili Eğitmenlerimiz ve öğrenciler ile tüm anadili emekçilerimiz Federasyonumuz ve toplumumuza ilişkin bir SWOT (Güçlü-Zayıf yanlar; Fırsatlar-Tehditler /GZTF) analizi yaptılar. Anadili konusunda yıllardır bir hayli emek harcamış olan çok değerli katılımcıların baştan sona ilgiyle izlediği ve katıldığı toplantıda Çerkes dilinin bugün içinde bulunduğu zor şartlar, seçmeli ders konuları, Çerkesce materyal ve dil öğrenimi ile ilgili kaynaklar, Üniversitelerdeki Çerkes Dili bölümlerinin ve öğrencilerinin sorunları ile çözüm önerileri, teknik imkanlar; Anavatan ile dil alanında işbirliği ve projeler yapılması, devlet kademeleri ile kurulması gereken ilişkiler ile Çerkesce yayın yapılacak televizyon ( ÇERKES TV) konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Çerkes Dili’nin Yapay zeka ile öğretimi gibi geniş perspektifli konular da katılımcılar tarafından dile getirildi. Yaklaşık 4 saat süren toplantı bundan sonra düzenli olarak görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Anadili Komisyonu toplantılarının belirli periyotlarla yapılması dilekleri ile sona erdi.

Katılımcıların dile getirdiği görüş ve önerilere, stratejik planın ilgili bölümlerinde yer verilecek, işlenen ve gerçekleştirilen konular faaliyet programımıza yansıtılacaktır.
Toplantıya katılarak görüş ve önerileri ile katkı veren değerli Çerkesce eğitmenlerimize, öğrencilerimize ve anadili emekçilerimize teşekkür ederiz.

Share