BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ SEÇMELİ ÇERKESCE DERSLERİ
BAU International University Washington DC Rektörü Prof. Dr. Sinem Vatanartıran, Kasım 2022’de Genel Başkanımız Ümit Dinçer ile iletişime geçerek Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel’in de isteğiyle Bahçeşehir Üniversitesi’nde Seçmeli Çerkesce dersleri açılması kararı alındığını iletmiştir. Devamında Prof. Dr. Sinem Vatanartıran ve Bahçeşehir Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Mehmet Atasagun ile Genel Başkanımız Ümit Dinçer ve Başkan Yardımcımız Yasemin Oral 30 Kasım 2022’de konu hakkında çevrimiçi bir toplantı yapmışlardır. Toplantıda seçmeli Çerkesce dersi ile ilgili Bahçeşehir Üniversitesi ve Federasyonumuzun birlikte çalışması kararı alınmıştır.
Bu çerçevede, ilk olarak ders materyalleri ve eğitmen konusu değerlendirilmiş ve karşılıklı istişareler sonucunda derslerin Okan Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Murat Topçu tarafından verilmesi için gerekli çalışmalar başlamıştır. Gerekli izinlerin alınması ve hazırlıkların tamamlanmasıyla beraber Seçmeli Çerkesce dersi Bahçeşehir Üniversitesi Genel Eğitim Programı içerisinde 17 farklı dili kapsayan ve Yabancı Diller kategorisinde sunulan ders grubuna eklenerek ilk sınıf 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde 15 kişi ile tamamlanmıştır. İlk uygulamanın başarıyla tamamlanması üzerine 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde de açılan derse şu anda kayıtlı 13 öğrenci bulunmaktadır.
Çerkesce dersinin ilk defa bir vakıf/özel üniversitede açılmasını ve devamını sağladıkları için başta Sayın Enver Yücel, Sinem Vatanartıran ve Mehmet Atasagun olmak üzere Bahçeşehir Üniversitesi yetkilileri ve yöneticilerine teşekkürlerimizi sunarız.
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Share