Çocuklar için Nart Destanları Serisi

Çocuklar için Nart Destanları Serisi
Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Koyusiyah Yayıncılık işbirliğiyle 5 adet iki dilli hikâye kitabı yayınlandı. Her biri Çerkesçe ve Türkçe olarak yayınlanan kitaplar Çerkes halkının binyıllar öncesinden süzülerek gelen bir değer olan Nart Destanlarından uyarlandı.
Kitaplar özellikle küçük yaştaki çocukların ilgisini çekecek destan metinlerinden seçilerek özenle hazırlandı. Çocukların yaşama sevinci, doğa sevgisi ve insan sevgisi gibi duygularını besleyecek nitelikteki metinler, onların pedagojik özelliklerine uygun bir dille yeniden yazıldı.
Özellikle okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çocuklara yönelik olan kitaplar okul öncesi çocuklara anne babaları tarafından okunabilir; ilkokul çocukları bunları kendileri okuyabilir. Ayrıca Çerkesçe ve Türkçe metinlerin karşılaştırmalı okunabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış olması sayesinde ortaokullardaki seçmeli Çerkesçe dil sınıflarında yardımcı materyal olarak da kullanılabilir.
Görsel tasarım ve resimler kitapların sadece dilsel olarak değil, aynı zamanda görsel olarak da çocukların ilgisini şekilde hazırlandı. Kitapların okul öncesi yaşlardan itibaren geniş bir yaş grubundaki çocuklara hitap edeceğini ve bu kitaplar sayesinde Nart Destanları ile destan kahramanlarını tanımalarını tanıyarak seveceklerini düşünüyoruz. Çerkesçe öğrenenlerin de görsel olarak zenginleştirilmiş bu destan metinleri sayesinde çok daha keyifli bir dil öğrenimi deneyimi yaşayacaklarından kuşku duymuyoruz.
5 kitaptan oluşan sette yer alan kitapların isimleri şöyle:
1. Seteney Çiçeği ​Сэтэней гъэгъэ
2. Nartların Altın Ağacı ​Нартхэ я дыщэ жыг
3. Tlepş ve Ağaç Tanrıçası ​Лъэпщрэ жыг-гуащэмрэ
4. Şovey: Nartların At Yarışı ​Щэуей: Нартхэ я шыгъажэ
5. Nart Sosruko’nun Doğuşu ​Нарт Сосрыкъуэ и къэхъукIэ
Projede beraber çalıştığımız Koyusiyah Yayıncılık, Sayın Erdoğan Boz ve Sayın Yıldız Eviren’e teşekkürlerimizi sunarız.
Share