Adıgey ve Kabardey-Balkar’da Doğal Afet

KAFFED HABER
Adıgey ve Kabardey-Balkar’da Doğal Afet
Kafkasya’da Mayıs ayı son derece yağışlı geçti. Bazı cumhuriyetlerde yüksek yağış nedeniyle olağanüstü bir durum oluştu. Özellikle Adıgey ve Kabardey-Balkar büyük zarar gördü. Bir hafta önce Adıgey’in Hodzi köyünde felâket yaşandı. 350 arazi parseli su altında kaldı. 10 evi su bastı. Bahçeler ve tarlalar tahrip oldu.
Koşehable Bölgesi Başkanı Zaur Hamirzov’un verdiği bilgilere göre, tarım alanlarında yaklaşık 1000 hektarlık hasat yok oldu. Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Kumpil Murat maddi zararlarının telafi edilmesi konusunda mağdurlara yardımcı olacaklarını açıkladı.
Benzer tablolar Kabardey-Balkar’da oluştu. Cumhuriyeti iki gün boyunca etkisi altına alan yağışlar Nalçik, Belaya Reçka, Nartan, Janhoteko, Çornaya Reçka, Köndelen, Nizhni Çegem, Şordak gibi bölgelerde altyapı ve ulaşım hatlarını tahrip etti. Bazı yerleşim birimlerinde dolu da yağdı. Tarla ve bahçe sahipleri büyük zarar gördü. Baksan Bölgesi Başkanı Artur Balkizov maddi zararın boyutlarını belirlemeye çalıştıklarını belirtti. Acil Durumlar Bakanlığı olağanüstü durumun birkaç gün daha devam edebileceği belirtip vatandaşları güvenlik önlemlerine uymaları konusunda uyardı.
Share