KAFFED Avrupa Parlamentosu’nda 21 Mayıs Etkinliği Gerçekleştirdi

Federasyonumuzun 2023 yılı “21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü” programları çerçevesinde, Uluslararası İlişkiler Komisyonumuz ile Yeşiller/Avrupa Parlamentosu Üyesi Dr. Sergey Lagodinsky tarafından organize edilen etkinliğimiz 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü 17:00-18:30 saatleri arasında Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi.
KAFFED adına Genel Başkan Prof. Dr. Ümit Dinçer, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Oral ve Genel Sekreter Av. Selçuk Ulutaş’ın katıldığı, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubunun ev sahipliğindeki etkinlik, “Güncel Siyasi Durum Bağlamında Çerkes Soykırımı ve Sürgününün Devam Eden Etkileri” konulu panel ile başladı. Dr. Sergey Lagodinsky ve Genel Başkanımız Prof. Dr. Ümit Dinçer’in açılış konuşması ile başlayan panelde, Çerkes Araştırmaları Merkezi Direktörü Dr. Zeynel Abidin Besleney, Gazeteci-Yazar Fehim Taştekin ve Genel Başkan Yardımcımız Dr. Yasemin Oral Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün günümüzde Çerkes siyaseti, Rusya-Anavatan ve Anavatan-Diaspora ilişkileri ile Diaspora Çerkesleri üzerindeki etkilerini tartışan konuşmaları ile devam etti. Konuşmaları takiben Yeşiller/Avrupa Parlamentosu Üyesi ve Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Delegasyonu Başkanı Dr. Sergey Lagodinsky’nin moderasyonununda gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ve resepsiyonla etkinliğimiz tamamlandı.
Sağladıkları destek ve ev sahiplikleri için Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubu ve Sayın Dr. Sergey Lagodinsky’e; panele katılımları için Sayın Dr. Zeynel Abidin Besleney ile Sayın Fehim Taştekin’e; program öncesi ve sonrasında ilgisini esirgemeyen Sayın Yalçın Yaşar’a ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.
KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu
Share