21 MAYIS 1864 ÇERKES SOYKIRIMI VE SÜRGÜNÜ ANKARA ANMA ETKİNLİKLERİ

21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Etkinliği, Bu yıl Federasyon merkezimizin yer aldığı Ankara’da yapıldı. Ayrıca Federasyonumuza bağlı derneklerimiz de bulundukları il ve bölgelerde pek çok etkinlik düzenlemiştir. Türkiye’nin içinde bulunduğu Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçim atmosferinin oldukça zorlayıcı etkilerine rağmen Çerkes Derneği (Ankara) ile birlikte organizasyonu yapılan ana etkinlik ve Derneklerimizin etkinlikleri oldukça başarılı olmuştur. Özellikle çeşitli illerdeki açık alan etkinliklerinin fazlaca olması 21 Mayıs’la ilgili görünürlüğü arttırmış; kamu kurumları, medya ve kamuoyu ilgisinin de yoğun olmasını sağlamıştır.
Ankara etkinliği iki aşamalı olarak planlanmıştır. Birinci olarak olarak 20 Mayıs 2023 tarihinde TES-İŞ salonunda Sürgün ve Soykırımın 159. Yılında “Çerkeslerin Yeni Yüzyılı: Kimlik, Vizyon ve Siyasi Haklar” konulu bir panel düzenlenmiştir. Prof. Dr. Sırrı Hakan Kırımlı, Prof. Dr. Madina Tlostanova, Prof. Dr. Lidia Zhigunova, Dr. Erdoğan Boz ve Dr. Zeynel Abidin Besleney panelist olarak katılmıştır. Panelde Prof. Dr. Sırrı Hakan Kırımlı “Diaspora ve Ana Vatan Kimliklenmeleri”, Dr. Erdoğan Boz “Bağımsızlıkçılıktan Soykırım Aktivizmine Çerkes Siyasetinde Kırılmalar ve Olanak(sızlık)lar”, Dr Zeynel Abidin Besleney “Eski Sorunlara Yeni Yaklaşımlar: Çerkesler İçin Gelecek Öngörüleri”, Prof.Dr. Madina Tlostanova “Dekolonyalite ve Çerkeslerin Gelecek(ler)i”, Prof. Dr. Lidia Zhigunova “21. Yüzyılda Çerkes Dili Öğretim ve Öğreniminde Yeni Yaklaşımlar” isimli konuşmaları ile katılmıştır. Sunumların ardından dinleyicilerle soru cevap bölümü de yapılmıştır.
Anma etkinliklerinin ikinci bölümünde Ankara Anıtpark’ta açık hava anma etkinliği düzenlenmiştir. Federasyonumuza bağlı, Çerkes Derneği (Ankara), Antalya Çerkes Derneği, Adana Çerkes Kültür Derneği, Bandırma Kuzey Kafkasya Kültür Derneği, Ceyhan Kuzey Kafkas Kültür Eğitim Derneği, Çorum Kafkas Kültür Derneği, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği, Gönen Çerkes Kültür Derneği, İzmir Çerkes Kültür Derneği, Kafkas Çerkes Derneği (İstanbul), Kayseri Kafkas Derneği, Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Tokat Çerkes Derneği, Reyhanlı Çerkes Derneği Adiğe Xase, Sinop Kafkas Derneği, Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği olmak üzere on altı derneğimiz katılmıştır. Ayrıca Ankara bulunan Ankara Çeçen Derneği, Şimali Kafkas Derneği, Dostluk Kulüpleri Birlik Platformu ve Ankara Dostluk Kulübü de üye ve temsilcileri ile anma etkinliğine katılmışlardır.
Yaklaşık 2000 kişilik bir kalabalığın toplandığı etkinliğimize, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Sayın Deniz Demir ve Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekili Sayın Murat Alparslan da katılarak bir konuşma yapmıştır. Ayrıca Çoğulcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Sayın Faruk Aslandok, Saadet Partisi Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Sayın Mesut Doğan, Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Sayın Serkan Sarı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu mesajları ile anma gününde yer almışlardır.
Anıtpark içinde oluşturulan kortej yürüyüşü ile başlayan anma etkinliği, Genel Başkanımız Prof. Dr. Ümit Dinçer’in açılış konuşması ile devam etmiştir. Federasyonumuz Gençlik Meclisi adına Merve Tatlı bir konuşma yapmıştır. Kayseri Kafkas Derneği Maze Müzik Grubu da anma gününde sahne performansı gerçekleştirmiştir. Anavatan ve diaspora temsilcileri de görüntülü mesajları ile etkinlikte yer almıştır. Geleceğimizin ve umudumuzun temsilcilerinden, 11 yaşındaki Tolem Haj Merza da kapanış bölümünde genel başkanımızla beraber sahne almıştır.
Yoğun Seçim gündeminin tam ortasında kalmasına rağmen; Ankara’dan ve Ankara dışından gelerek bizleri yalnız bırakmayan ve sesimizin daha gür çıkmasını sağlayan tüm katılımcılara şükranlarımızı sunarız. Ankara’daki etkinliğin gerçekleşmesinde çok büyük emeği olan başta Çerkes Derneği yönetim kurulu olmak üzere, dernek üyelerimize, Gençlik Komisyonuna, Kadınlar Komisyonuna, Elbruz Halk Dansları Topluluğuna, Elbruz Çocuklar ve Minikler gruplarına, gönüllülerimize, video çekimleri, görüntü yönetimi ve kurgu için yoğun emek ve mesai harcayan Bayonet Teknoloji’ye ve Ankara’daki üniversitelerimizin ünikaf topluluklarına teşekkürlerimizi sunarız.
KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu
Share