Yabani Bizonlar Kuzey Kafkasya’da Yeniden Yerleştiriliyor

KAFFED HABER

Yabani Bizonlar Kuzey Kafkasya’da Yeniden Yerleştiriliyor

ÇERKESK- Yabani bizonların yeniden yerleştirilme planı ilk olarak Kuzey Kafkasya’da hayata geçirildi.

Altı bizon Karaçay-Çerkesya’da yakalandıktan sonra Kuzey Osetya’nın Turmonsky rezervine bırakıldı. Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) basın servisine göre yakın gelecekte sürünün yenilenmesi için getirilen bizonların sayısı artacak.

WWF Rusya-Kafkasya Ekolojik Bölgesi Temsilciliği Kıdemli Proje Koordinatörü Roman Mnatsekanov “Yabani bizonların doğada yakalanması Kuzey Kafkasya’da ilk kez gerçekleştirildi. Daha önce böyle bir şey yoktu. Daha önce Kuzey Kafkasya’ya hayvanlar, onlarca yıldır tuzakla yakalamanın yapıldığı fidanlıklardan ithal ediliyordu. Fidanlıklarda bizonlar her gün besleniyor, daha sık görülüyor ve insanlara daha fazla güveniyorlar” diyor. Mnatsekanov’a göre bu, uzmanlar için gelecekte de kullanılacak olan ilk deneyim. Turmonsky rezervindeki grubun, Tseysky ve Kuzey Osetya’nın diğer rezervlerinde yaşayan bizonlarla artırılması planlanıyor. Önümüzdeki altı ay boyunca altı bizon, Turmonsky rezervinin beş hektarlık bir alana sahip karantina bölgesinde tutulacak. Daha sonra vahşi doğaya bırakılacaklar ve koruma altındaki doğal alanda yaşayan akrabalarına katılacaklar.

2022 verilerine göre Kuzey Kafkasya’da 180 safkan bizon yaşıyor. Bunların 36’sı Arkhyz’da (Karaçay-Çerkes), 117’si Tseysky rezervinde (Kuzey Osetya) ve 27’si (yeni ithal edilenler dahil) Turmonsky rezervinde bulunuyor.

Bizon sınırsız avlanma nedeniyle neredeyse tamamen yok olduktan sonra doğaya geri dönmeyi başaran dünyadaki tek tür. Batı Kafkasya’da bu hayvanların sonuncusu 1926 yılında vuruldu ve vahşi doğadaki düz çizginin son temsilcisi 1921 yılında Belovezhskaya Pushcha’da öldürüldü. Yaşayan tüm bizonlar, 20. yüzyılın başında hayvanat bahçelerinde ve rezervlerde yaşayan 12 bireyin torunları. Türün korunmasına yönelik çabalar, 1952 yılında Belovezhskaya Pushcha’da ilk özgür bizon sürülerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Bugüne kadar en fazla bizon Polonya (2.269 birey), Belarus (2.101 birey), Rusya (1.588 birey) ve Almanya’da (564 birey) tutuluyor. Son bizonun 1926’da Batı Kafkasya’da öldürülmüş olmasından hareketle bizonları Çerkesya ekosisteminin yok edilmesinin bir sembolü olarak görenler de var.

Kaynak; Rusya Federal Televizyonu(Mir24)

 

Share