Adıgey’den Çerkes El Sanatçıları Ustalarına Onur Belgesi

KAFFED HABER

Adıgey’den Çerkes El Sanatçıları Ustalarına Onur Belgesi 

ANKARA – Bidanıko Melekhan Atalay’ın rehberliğinde Adıgey Cumhuriyeti’nin 100. yıl etkinliklerine katılan Çerkes el sanatları ustalarının her birine onur belgesi verildi. 

Adıgey Kültür Bakanlığı anavatan ve başka ülkelerde yaşayan Çerkeslerin etkinlere katılımı için davet yazısı göndermişti. Türkiye’deki Çerkes diasporasından 14 sanatçının eserlerinin fotoğrafları videolaştırılarak etkinliğe katılım sağlanmıştı.

Sanatçıların eserlerinin toplanması ve videonun hazırlanmasına öncülük eden Bidanıko Melekhan Atalay, “Yapılan davete uyarak Türkiye’de yaşayan Çerkes el sanatları usta ve sanatçıları adıyla bir video hazırladık. Adıge kültürüne katkıları nedeniyle her birimiz için gönderilen onur belgesi bizi gururlandırdı. Katılımcılar Adıge-Çerkes derneklerinde kurslar vererek el sanatlarımızı korumak ve yaşatmak için çalışmaktadır” dedi. Bidanıko Melekhan Atalay video hazırlama sürecinde ürün fotoğraflarını gönderen tüm katılımcılara da teşekkür etti. 

Etkinliklere; Bidaniko Melekhan Atalay, Dıseç Elmas Eşsiz, Dıseç Ayşe Eşsiz, Tsey Bengün Gül, Kucba Esen Bal, Tığuj Asiye Yağan, Bekaldı Hülya Kızılkaya, Huvaj Tijan Hatam, Yınıj Nurhayat Kayhan, Sasık Janset Mıdoğlu, Bzace Semra Bilgici, Thats Şeneser Tokmak, Gogua Bilge Ünver Kılıçaslan ve Turkav Ayşe Çetin katılmıştı.

Share