SEÇMELİ ÇERKESÇE VE ABAZACA DERSLERİ TERCİH DÖNEMİ BAŞLIYOR

SEÇMELİ ÇERKESCE VE ABAZA DERSLERİ TERCİH DÖNEMİ BAŞLIYOR

Ortaokullarda, Yaşayan Diller ve Lehçeler başlığı altında, seçmeli ders olarak müfredata konan Çerkesçe (MEB sisteminde Adigece) ve Abazaca seçmeli ders kitaplarının basılıp basılmayacağının belirlenmesi için her yıl ocak ayında, 4, 5, 6, ve 7. Sınıf öğrencilerinden seçmeli ders tercihleri alınmaktadır.

Bu seneki tercih döneminin açıldığına dair haberler kamuoyunda bulunmakta, bazı okulların web sitelerinde duyuru yayınlanmaktayken, görüşülen yetkililerce farklı yönde bilgiler ve farklı tarihler zikredilmektedir. Bu nedenle bu seneki kampanyamızı bakanlığın ilanını beklemeksizin başlatarak 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda okuyan öğrencilerimizin velilerini, Adigece ve Abazaca derslerini seçmeye, anadilimize ve hakkımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tüm paydaşlarımızdan da seçmeli ders döneminde farkındalık oluşturmak, duyuruları insanlara ulaştırmak için destek talep ediyoruz.

Bu sene yapılacak ders seçimler, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bu dersi alacak öğrenciler için ders kitabı basılıp basılmayacağını belirleyecektir. O yüzden “okulda yeterli sayı yok” veya “sınıf açılmaz” demeden tercihte bulunmak büyük önem arz etmektedir.

Herhangi bir engel veya sorunla karşılaşan velilerimizin ivedilikle federasyonumuz ve derneklerimizle irtibata geçmelerini rica ediyoruz. Adigece ve Abazaca’nın matbu formlarda bulunmama ihtimaline karşı, velilerimizin kullanabileceği dilekçe örneğine gönderideki linkten ve web sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Bakanlık nezdinde başvuruları ve ders basım sürecini takip edebilmek için tercihte bulunan velilerimizi öğrenci adı, okulu, seçilen ders ve iletişim bilgileri ile info@kaffed.org adresine mail atmalarını rica ediyoruz. Tercih sayısının 500 ve üstünde olması halinde bilgileri bize ulaşan öğrencilerimize, yapılacak çekilişle verilmek üzere sürpriz hediyelerimiz olacaktır!

Dilekçe örneği için; 

https://kaffed.org/wp-content/uploads/2023/01/secmeli-ders-paket-liste-dilekce-ornegi.pdf

HA MARJE!

KAFFED İrtibat Bilgileri:

Sabit Hat: 0312 222 8589 – 223 5159

Mobil/Whatsapp: 0506 399 0401

Mail: info@kaffed.org

Share