Seferberlik Yüzünden Güney Kore’ye İltica Talebinde Bulunan Kabardey-Balkar Sakinine Red

KAFFED HABER

Seferberlik Yüzünden Güney Kore’ye İltica Talebinde Bulunan Kabardey-Balkar Sakinine Red

Seoul/Güney Kore |Nalçik’te ikamet Dzhashar Khubiyev ve seferberlikten kaçan diğer dört Rus, Güney Kore’ye iltica talebinde bulundular. Başvuruları Güney Kore makamlarınca reddedilen başvuru sahipleri, red kararına karşı itirazda bulunmuşlar ve mahkeme kararını beklemek üzere aylardır Seul Incheon Havalimanı’nda gözetim altında tutuluyorlar.

 

Nalçik’li 31 yaşındaki eski Spartak futbolcusu Khubiev, The Korea Times’a yaptığı açıklamada, kanunen seferberliğe tabi olmamasına rağmen, askeri temsilcilerin Kasım ayında evini ziyaret ettiğini ve kendisine “birkaç gün içinde ordu kayıt bürosuna gitmezsem firari sayılacağım” (büyük ihtimalle celp anlamına geliyormuş) şeklinde bir belge imzalatmaya zorladıklarını söyledi.

 

Khubiev, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin 4 Ocak’ta Donetsk Bölgesi’nde işgal altındaki Makiivka’da bir Rus askeri birliğine düzenlediği saldırıda ölenler arasında iki tanıdığının da bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

Seferberlikten kaçarak Seul’e gelen beş Rusya vatandaşının tamamının iltica talebi, seferberlikten kaçmayı iltica talebi için yeterli görmeyen Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi. Red kararı üzerine havaalanının bulunduğu Incheon’daki idare mahkemesine başvuruda bulundular.

 

Sığınmacılar, başvurularının sonuçlanmasını beklerken havaalanının tarafsız bölgesinde yaşıyorlar. The Korea Times’a göre, Adalet Bakanlığı tarafından kendilerine “kahvaltı ve akşam yemeği için kek ve meyve suyu ile öğle yemeği için pilav ve tavuk” veriliyor. Davacıları temsil eden avukat Lee Jong Chang, dava değerlendirilirken Ukrayna’daki savaş bağlamının da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Khubiev ve yol arkadaşlarının, uluslararası normlara göre sığınma gerekçesi olan “siyasi görüş” nedeniyle baskı gören kişilerden kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Lee itiraz üzerine mahkemenin Ocak ayı sonunda bir karar vermesinin beklendiğini de ifade etti.

Kaynak; www.kavkazr.com

 

Share