Sanatçı Roza Şeojeva Adıgey’de Vefat Etti

KAFFED HABER

Sanatçı Roza Şeojeva Adıgey’de Vefat Etti

MAYKOP – Rusya Onur Sanatçısı ve Adıgey Halk Sanatçısı Roza Zaurbekovna Şeojeva 91 yaşında yaşama veda etti.

Haberi Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov duyurdu. Kumpilov, anavatandaki Çerkeslerin “Bizim Jambeçi Bülbülümüz” diye andığı ünlü sanatçı ile ilgili “Halkın gözdesi, tüm kuşakların idolü; her zaman Adıgey pop sanatının Olimpos’unda yer aldı. Roza Zaurbekovna’nın konserleri her zaman kapalı gişe oynadı. Performansları Adıgey’in her yerinde heyecanla beklendi ve birçok evde hala şarkılarının plakları var” dedi. Murat Kumpilov, Telegram kanalındaki açıklamasında “Uzun yıllar boyunca repertuarıyla ülkenin dört bir yanını dolaştı, yurtdışında bulundu, küçük vatanını ve halkını yüceltti. Roza Şeojeva’nın eşsiz sanatçılığı, Adıge bestecilerin şarkılarını çok popüler hale getirdi ve ulusal kültürün altın fonuna girdi” ifadelerini kullandı. Adıgey Başkanı “Onun sanatı bütün bir çağdır. Rusya Onur Sanatçısı ve Adıgey Halk Sanatçısı unvanları ülke çapındaki sevginin kanıtıdır. Roza Şeojeva’nın ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum” diye ekledi.

 

Roza Zaurbekovna Şeojeva’nın kişisel arşivi 1982’de Adıgey Cumhuriyeti Ulusal Arşivi’ne teslim edildi. 1940’tan itibaren şarkıları, posterleri, performans programları ve konser etkinliklerinin fotoğraflarından oluşan koleksiyon sanatçının yaratıcı çalışmalarını yansıtıyor.

 

Roza Zaurbekovna Şeojeva 1 Nisan 1932’de Krasnogvardeyskiy bölgesindeki Çambeçi köyünde doğdu. 1948 yılında Maykop Pedagoji Okulu’na geldi. Kolejin korosunda solist olarak yer aldı. Mezun olduktan sonra kendi okuluna geri döndü. Yetenekli sesleri keşfetmek için Adıgey’e gelen Nikolai Rimsky-Korsakov Leningrad Konservatuarı’ndan Profesör V. Çaruşnikov’un başkanlığındaki özel bir komisyon, Şeojeva’nın sesi ve yeteneğini takdir etti. 1953’te Leningrad Konservatuarı’na girdi; burada vokal ve sahne becerilerinin sırlarını öğrendi. 1959’da konservatuardan mezun oldu. Ardından Filarmoni Derneği’nin Krasnodar Şubesi ve bilahare Adigeya Konser ve Varyete Bürosu’nun solisti oldu. Rusya’nın yanı sıra yurtdışında konserler verdi. Repertuarında Rus ve yabancı klasikler, Adıge halk şarkıları ve modern şarkıların yanı sıra kendi besteleri yer alıyor. Maykop, LagoNaki ve Orida adlı pop gruplarında sahne aldı. Farklı isimler vardı ama Roza grubun solisti ve ruhuydu. Adıge ses sanatçılığı tarihine ilk pop şarkıcısı olarak geçti. Dinleyicilerinin kalplerine nüfuz etme yeteneği onu sadece popüler yapmanın ötesinde birçok kişi tarafından gerçekten sevilen biri haline getirdi. Umar Khatsitsoviç Tkhabisimov, Kirimize Jane ve Cankhot Natkho gibi önemli bestecilerle yakın çalıştı. Kariyerine Tkhabisimov’un “Senin Gözlerin” adlı bestesiyle başladı. Onu “Sinan”, “Sosriko” gibi parçalar izledi. Canhot Natkho’nun yazdığı “Yarebi”, “Adige Jegu” ve “Nisem Lored” gibi şarkıları seslendirdi. Özellikle “Sevgili Annem”,  “Senin Gözlerin”, “Adıge Festivali”, “Beni Ayın Yanına Götür” gibi şarkılarıyla ün kazandı. “Melodia” tarafından “Roza Şeojeva Söylüyor” adıyla gramofon plakları yayınlandı. 1989 yılından itibaren öğretmenlik yaparak kamusal yaşama aktif katılım gösterdi. Sanat ve kültür insanlarına adanmış makaleler yazdı. Sovyet müzik sanatı alanındaki hizmetlerinden dolayı 13 Nisan 1967’de SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı Kararnamesi ile SSCB Onurlu Sanatçısı unvanına layık görüldü. 1970’de Vladimir Lenin’in doğumunun 100. yıldönümü anısına “Üstün Emek Madalyası” ile ödüllendirildi. Ekonomik ve kültürel yapılanmaya aktif katılımından dolayı 20 Temmuz 1982 tarihinde SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı Diploması ile ödüllendirildi. SSCB Yüksek Sovyeti Prezidyumu adına uzun yıllar süren yoğun çalışmaları nedeniyle 25 Kasım 1983 tarihinde Adıgey Bölge Halk Temsilcileri Konseyi Yürütme Komitesi’nin kararı uyarınca “Emek Gazisi” madalyası ile ödüllendirildi. SSCB Yüksek Organı Başkanlık Divanı’nın 16 Ekim 2000 tarihli kararıyla “1941-1945 Büyük Vatanseverlik Savaşı’ndaki cesur çalışmaları için” madalya ile ödüllendirildi. Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın 1 Ekim 1992 tarihli kararnamesiyle “Adıgey Cumhuriyeti Halk Sanatçısı” onursal unvanına layık görüldü.  2000 yılında 1. Adıge Şarkı Festivali diploması ile ödüllendirildi. 3 Ekim 2007 tarihinde Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın kararnamesiyle “Adıgey’in Zaferi” madalyası ile ödüllendirildi.

 

 

Share