Asya Eutykh’in Altın Kileri kapılarını herkese açıyor.

Adıgey Cumhuriyeti’nde Adıge Halk Sanatçısı Asya Eutykh, Maykop sakinleri ve cumhuriyetin misafirleri için harika bir yeni yıl hediyesi hazırlıyor. Ünlü mücevher ustası Asya Eutykh, Zolotaya Kladovaya’nın (Altın Kileri ) kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Açılış 30 Aralık’ta saat 16:00’da gerçekleşecek. Etkinlik için herkes davet edildi. Zolotaya Kladovaya, Maykop Şehir Parkı’nda Gagarin Caddesi tarafında kalan sokakta yer alıyor.

Zolotaya Kladovaya projesinde çalışmalar 10 yıldır devam ediyor. Projede son aşamaya gelindi. Ayrıca Altın Kiler’de “Amazon Kraliçesinin Altın Tahtı” adlı özel jübile sergisi açıldı.

Sergiyi ziyaret eden Adıgey Cumhurbaşkanı Murat Kumpilov, bu büyük çalışmanın cumhuriyetin kültürel alanının gelişmesine yönelik önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. Sergideki her öğe tararımdan uygulamaya tamamen Asya Eutykh’ın damgasını taşıyor. Alanında Adıgey’de ilk olma özelliğini taşıyan Zolotaya Kladovaya’da ziyaretçiler, Adıge halk sanatçısının eşsiz eserleriyle tanışabilecek.

Murat Kumpilov, “Bir usta tarafından yaratılan ürünler, güzellikleri ve işçiliği ile beğeni topluyor ve gerçekten bir kültürel miras denmesini hakkediyor, Adige’nin eski tarihini öğrenmeye ve korumaya yardımcı oluyor. Her bir eserin arkasında büyük bir emek ve Çerkeslerin bin yıllık tarihi var. Burayı ziyaret eden ve Asya’nın çalışmaları ile tanışan herkesin sadece yeni bilgiler edinmekle kalmayıp gerçek estetik zevki yaşayacağını düşünüyorum. Zolotaya Kladovaya’nın pek çok kültürel proje için bir platform ve cumhuriyet sakinleri ve misafirleri için popüler bir yer olacağına eminim” diye konuştu.

Kaynak: “Tipik Adige” Telegram kanalı

Share