Çerkesce Kelime Oluşum Sözlüğü’nün İkinci Baskısı Yayınlandı

TEŞEKKÜR

Hep söylüyoruz ya dilsiz ulus ölüdür diye.

Dili olmayan toplum yok olmaya mahkumdur diye.

Peki hiç düşünüyor muyuz bu dil nasıl oluştu, nasıl gelişti, nasıl en karmaşık ifadeler seslerin sihirli kutularına doldu, kelimeleri oluşturdu bilir miyiz.

Bir dilin var oluş mantığını, seslerin kelimelere nasıl dönüştüğünü, hangi sistematikle türediğini, çoğaldığını, insan hayatına karıştığını araştıran çok kıymetli dil bilimcilerimiz, emektarlarımız hocalarımız var. Onlar emeklerini zihinlerini, becerilerini bu toplumdan da dilden de hiç esirgemiyorlar. Terketmiyorler Çerkes dilini herşeye, tüm güçlüklere rağmen. 

Çok şükür… 

İşte bu manada Hatsuk Raya’nın çok önemli bir çalışması yayınlandı birkaç ay evvel. Çerkesçe kelimelerin oluş serüvenini, mantalitesini adeta matematiğini çözdüğü ve bunu insanların, dilbilimcilerin hizmetine sunduğu çok değerli bir çalışma yayınlandı.

Hatukşoka Gazi Dil Derneği'nin ve çok kıymetli çalışanlarının emeğinin olduğunu biliyorum. Tabış Murat'ın emeğini biliyorum, Kıp Gupse’nin emeklerini biliyorum. (İsmini unuttuklarım varsa bağışlasınlar). Son derece zor ve meşakkatli bir çalışmaya imza attılar, biz de karınca kararınca yeni baskısına destek olmak için bir çağrı yaptık üyelerimize, dostlarımıza. Çağrımızı cevapsız bırakmadılar. Müteşekkiriz. 

Öte yandan Gupse ile bireysel temas ile destek verenler oldu. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz. Öncelikle Hatsuk Raya’ya sonra da ikinci baskısına destek olanlara Çerkes halkı ve Çerkesçe adına en derin şükranlarımızı sunmak boynumuzun borcudur.

Okuyanı, sebepleneni bol olsun. Çerkes dili ebediyen yaşasın. 

KAFFED Genel Başkanı

Prof. Dr. Ümit Dinçer

 

Çağrımıza Yanıt Vererek Destekte Bulunan Kişi ve Kuruluşlar :

Ahmet Çelik

Ali Karadağ

Atilla Yenişen

Belida Önlü

Canberk Yaman

Canset Thazeplij

Cihan İşbaşı

Ediz Polat

Ender Kankoç

Erkan Karaduman

Ertan Koyuncu

Fatma Çiğdem Baykal

Fuat Aydemir

Hasan Okan İşcan

Janberd Dinçer

Kayseri Kafkas Derneği

Mehmet Bingöl

Mehmet Eser

Muharrem Çurey

Mutlu Akkaya

Nursel Özdemir

Ömer Aydın

Özen Atçı

Seyfi Tokuç

Sırrı Dinçer

Şahin Kantekin

Şikaho Muhamed

Turhan Sürücü

Ümit Dinçer

Yılmaz Beştepe

Yıldız Şekerci

div>
div>

nanKaffed

Share