Abazaca Kurslarımız Sona Erdi

Anadili Komisyonumuz ve Abhazya Çalışma Grubunun ortaklaşa düzenlediği Abazaca (Apsua Diyalekti) kurslarımız sona erdi.

Aralık 2020-Temmuz 2021 ve Eylül 2020-Kasım 2020 tarihlerinde iki ayrı kurs düzenlendi. Birinci dönemde Violetta Pershelya-pha ve İrfan Ahoçba'nın birlikte verdiği, Kuçba Esen Bal'ın çeviri yaptığı kurs 30 hafta sürdü. Zoom programı üzerinden Cuma ve Cumartesi akşamları yapılan dersler Türkiye’nin farklı şehirlerinden başlangıç ve orta düzeyde 80'e yakın katılımcıyla başladı. Kursu tamamlayan 20 öğrenciye Federsyonumuz tarafından Katılım Sertifikası verildi. Derslerde Bekir Habat'ın hazırladığı ve Federasyonumuz tarafından AB desteğiyle basılan "Abhazca-Abazaca Konuşma ve Öğretim Kılavuzu" kullandıldı.

Abazaca kursumuzun ikinci döneminde dersleri Violetta Pershelya-pha verdi. Birinci dönemi tamamlayan öğrencilerin isteği üzerine haftada bir gün Pazar akşamları 2 saat olarak düzenlenen 12 haftalık kursta kursiyerlerin okuma-yazma ve konuşma becerilerini geliştirirken sözcük dağarcığını artırmaya yönelik bir program uygulandı. Çevirmenliği yine Kuçba Esen Bal'ın yaptığı ikinci dönem derslerine 18 öğrenci katıldı.

Kursumuza katılan öğrencilere gösterdikleri ilgi, çaba ve verdikleri yapıcı geri bildirimler; değerli eğitmenlerimiz Violetta Pershelya-pha ve İrfan Ahoçba ile çeviri desteği sağlayan Kuçba Esen Bal'a Abhazya ile kültürel bağımızı güçlendiren, anadilimize olan sevgimizi besleyip Abazacanın öğrenilebilir bir dil olduğunu kanıtlayan bu süreçte verdikleri emek ve sabırları için gönülden teşekkür ederiz.


nanSaniye Boran

Share