KAFFED’in Kabardey Balkar Cumhuriyeti Ziyareti

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunan KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet, DÇB Başkanı Sohroko Hauti, DÇB Başkan Yardımcısı Barsık Arfan ve Kozoko Anatole ile bir araya geldi.

KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci, DÇB’den beklentileri gündeme getirerek, dünyadaki Çerkeslerin temsilcisi gibi düşünülmesi gereken DÇB’nin karşılaşılan sorunların çözüm merkezi olması gerektiğini vurguladı.

Yıldız Şekerci, vatandaşlık, yüksek öğretim için anavatana gönderilen gençlerin karşılaştığı sorunlar ve anadili eğitimi gibi başlıklarda yaşanılan sıkıntılarda DÇB’nin çözüm ortağı olmasının beklendiğini ifade etti.

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, DÇB ve KAFFED’in işbirliği ile düzenlenen çevrimçi Çerkesçe ve Rusça kurslarının büyük ilgi gördüğünü, bu ilgi ve talepler sonucu ikincisinin de açıldığının altı çizilerek bu kursların Üniversitelerin de katkısı ile bir online yüksek öğretim programına dönüşme imkânı konuşuldu.

2-3 Temmuz’da Maykop’ta yapılan Dünya Çerkes Birliği toplantısında gündeme gelen Yuvarlak Masa Toplantılarına ilişkin KAFFED’in önerileri de konuşuldu. DÇB; Rusya Federasyonu’nda tüm halkların katılarak, sorunlarını dile getirdiği ve Çerkesleri bugüne kadar Meşbaşe İshak’ın temsil ettiği Yuvarlak Masa Toplantılarına yeni isimler önerilmesi için bir komisyon oluşturdu.

KAFFED; Yuvarlak Masa Toplantılarında Moskova’ya, çifte vatandaşlık ve Rusya Federasyonu’na girişleri kolaylaştıracak çözüm önerilerinin dile getirilmesi konusunda aktif olunmasını istedi. Konu Eylül ayında DÇB Olağan Genel Kurulu’nda karara bağlanacak.

DÇB Başkanı Sohroko Hauti, yaptıkları çalışmalar neticesinde Moskova’dan ek bütçe sağladıklarını, bu bütçe ile anadili kitaplarının yenilenerek basıldığını ifade etti. Ayrıca, yeni edinilen bilgiler ve belgeler ışığında Çerkes tarihinin yeniden yazılarak okullardaki ilgili müfredatın geliştirilmesi için çalışmalara başlandığını bildirdi.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210708-4{/gallery}

p>


nanKaffed

Share