Tsipine Aslan’ı Saygıyla Anıyoruz

Çerkes folkloru konusunda en önemli araştırmacılardan biri olan, geleneksel Çerkes kültürünün derlenmesi ve anlaşılmasına yönelik kapsamlı bilimsel çalışmalar yapan Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin önemli bilim insanlarından Tsipine Aslan, 29 Aralık 2010’da katledildi.
 
Tsipine Aslan, Kabardey-Balkar Beşeri Araştırmalar Enstitüsü'nde Çerkes Folkloru Bölüm Başkanıydı, Uluslararası Adıge Akademisi üyesiydi. "Çerkeslerde Mit ve Epik Gelenekler" üzerine doktora tezi vardı. 
 
Çalışmaları sadece bilimsel dergilerdeki makalelerde, konferans tebliğlerinde, gazete yazılarında kalmamış unutulmaya başlayan geleneksel Çerkes kültürünün korunması ve yaşatılması konusunda olağanüstü yaratıcı ve etkili çalışmalar gerçekleştirmişti. 
 
Tsipine Aslan’ın ısrarlı çabaları sonucu Çerkes takvimine göre Yeni Yıl 22 Mart günü Nalçık'taki Abhazya Meydanı'nda binlerce kişi tarafından kutlanılıyor, artık düğünler Çerkes gelenek-göreneklerine göre yapılıyor.
O, bir siyasetci değildi. Sadece halkına ve kültürüne aşıktı. "Çerkes isen Çerkes gibi davranmalısın" diyen, halkı ve kültürü için çalışan bir bilim insanıydı...
 
29 Aralık 2010 tarihinde katledildi. O gün Çerkesler iyi bir insanı, değerli bir akademisyeni, büyük bir kültür hizmetkârını kaybetti. 
 
Saygıyla ve özlemle anıyoruz.

nanKaffed
Share