Adıgey Heyeti Kültürel İncelemelerde Bulundu

Rusya Federasyonu Merkezi İdaresinin finansal desteği ile “Adıgey, Türkiye ve Rusya Kültürel Diffüzyonları; Sanatsal ve Sosyokültürel Analizi" Projesi kapsamında bir araştırma yapmak üzere, Doğu Halkları Müzesi yöneticileri Türkiye’de çeşitli görüşmeler yaptılar.
 
İstanbul Kafkas Kültür Derneğimizin katkıları ile İstanbul’da temaslarda bulunan Adıgey Devlet Üniversitesi’nden Etnomüzikolog Prof. Dr. Alla Sakova, Doğu Halkları Müzesi Müdür Yardımcıları Janna Kuyok, Fatıma Suleymanova, Müze görevlisi Larissa Houko’dan oluşan heyet, Ankara’da ilk olarak KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci ile bir araya geldi. Konuklar, anavatan ve diasporada yaşayan Çerkesler arasındaki kültür etkileşimini desteklemeyi ve sanatsal çalışmaları karşılaştırmayı amaçladıklarını ifade ettiler.
 
Genel Başkan Yıldız Şekerci, “Kültür alanını önemsiyoruz; bu çalışmalara KAFFED olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Araştırma çalışmasına verilecek katkılara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Yıldız Şekerci heyeti, KAFFED Çerkes El Sanatları Çalışma Grubu ile buluşturdu. Çalışma Grubu adına Şeneser Tokmak, Hülya Kızılkaya ve Tijen Hatam; Türkiye’de yürütülen Çerkes El Sanatları çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Korunan ve yeniden üretilen el sanatları ürünlerinden örnekleri araştırmacılar ile paylaştılar. 
 
Araştırmacılar, İstanbul, Ankara ve Düzce’de incelemelerde bulunduktan sonra ülkemizden ayrıldılar.
 
 
{gallery}/haber/federasyon/2020/200904_Adigey_Kulturel_Heyet{/gallery}

nanKaffed
Share