Çerkeslerden Binlerce Karanfil ile Protesto

Türkiye Çerkesleri tarafından Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçiliği’ne binlerce karanfil gönderildi

Sapında, Rusya’da yargı süreci devam eden aktivist “Martin Koçesoko için adalet” çağrısı yer alan karanfilli protesto eylemi KAFFED’e bağlı derneklerin üyeleri tarafından organize edildi…
Güvenlik gerekçesiyle büyükelçiliklerin yakınlarında kitlesel protesto eylemine izin verilmediğinden Çerkesler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde sınırlı sayıda temsilcinin katılımı ile barışçıl bir protesto eylemi organize ettiler.
Kafkasya’da, bir kumpas sonucu yargılanan Xabze Derneği Başkanı ve Çerkes aktivist Martin Koçesoko için adalet talep ettiler.

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) üye derneklerine mensup binlerce kişi, 3 Eylül 2020 tarihinde görülecek duruşması öncesinde Çerkes aktivist Martin Koçesoko için adalet taleplerini, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde barışçıl bir protesto eylemi ile “Martin için Adalet” mesajını Türkçe, Rusça ve İngilizce olarak iliştirdikleri karanfiller ile Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğine ilettiler.

NE OLMUŞTU?

Rusya Federasyonu Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde Çerkes Kültürü ile ilgili faaliyet gösteren Khabze Derneği (Xabze Xase) Başkanı Martin Koçesoko, gerçeğe aykırı bir “uyuşturucu suçlaması” ile 7 Haziran 2019 tarihinde gözaltına alınmıştı. Kimliğine ve kültürüne ilişkin çalışmalarından vazgeçirmek amaçlı olduğu düşünülen haksız ve hukuka aykırı bu suçlama, hem Rusya Federasyonu’nda hem de Türkiye’deki ve dünyanın farklı ülkelerindeki Çerkes diasporasında güçlü bir tepki ile karşılandı.
Gençleri her türlü kötü alışkanlıktan uzak durarak Çerkes kültürüne uygun yaşamaya yönlendiren, kendisini tanıyan herkesin kendisinin de bu şekilde yaşadığına hiçbir şüpheye mahal olmaksızın tanıklık ettiği Martin Koçesoko’ya, Rusya Federasyonu’nda başka aktivistlere ve sivil toplum şahsiyetlerine de zaman zaman yapıldığı üzere, çalışmalarını engellemek üzere “uyuşturucu suçlaması”nda bulunulması açık bir insan hakları ihlalidir.

KAFFED ADALET TALEBİNİ EN ÜST SEVİYEDE İLETTİ

KAFFED konu ile ilk andan itibaren yakından ilgilenmiş, anavatandan gerekli bilgileri aldıktan sonra; Kabardey Balkar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kazbek Kokov'a resmi yazı ile; Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ile ise 17 Haziran 2019 tarihinde resmi heyet ile görüşülerek toplumumuzun tepkisi ve Martin Koçesoko için özgürlük ve adalet talebimiz en üst düzeyde dile getirilmişti. Federasyonumuz tarafından hazırlanan “Martin Koçesoko İçin Özgürlük ve Adalet İstiyoruz!” başlıklı deklarasyon, Diasporada faaliyet gösteren 66 Sivil Toplum Kuruluşumuzun imzası ile 20 Haziran 2019 tarihinde yayınlanmıştı. KAFFED Youtube kanalında 17 Ağustos 2020 tarihinde canlı yayında Xabze Xase Başkanvekili Şormen Azamet ve Kabardey Kongresi Başkanı Beşto Aslan ile dava süreci değerlendirilmiştir.
Bir sivil toplum kuruluşunun Başkanı olan Martin Koçesoko’ya yönelik bu baskılar örgütlenme özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün ve etnik ayrımcılık yasağının açık ihlali niteliğindedir. Bu insan hakları ihlalleri gözaltı sürecinde net bir şekilde ortaya konulmuş ve bir ölçüde kamuoyu vicdanında da yer etmiş, bu çerçevede ilk soruşturma aşamasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Buna rağmen iddianame hazırlanarak konunun yargıya taşınması hak ihlallerine yeni bir halka eklenmesi anlamına gelmektedir.

BASKILARA SON VERİLMELİ!

Hukuka ve insan haklarının evrensel ilkelerine aykırı olan bu dava sürecinin en kısa sürede Martin Koçesoko lehine ortadan kaldırılmasını; Çerkes aktivistlere ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskılara ve engellemelere son verilmesini talep ediyor, Martin Koçesoko için adalet isteğimizi bir kez daha yineliyoruz. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ancak “adil bir barış” ortamının sağlıklı ve sürdürülebilir olacağını tüm taraflara bir kez daha hatırlatıyoruz.

{youtube}QQzorDWkSdo{/youtube}

{gallery}/haber/federasyon/2020/200901_Rus_Elcilik_Karanfil_Bildiri{/gallery}

 


nanKaffed

Share