Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimiz tercihlerini 6  Ağustos – 14 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapacak.
 
Düzce Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi'ne bağlı, Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, üniversite tercihi yapacak öğrenciler için cazip bir seçenek oluşturuyor.
 
Kafkasya dışında kurulmuş ilk Çerkes Dili ve Edebiyatı lisans programı olan Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü 2013 yılında açıldı ve ilk mezunlarını 2017 yılında verdi. Düzce Adıge Kültür Derneği ile birlikte Federasyonumuzun da yoğun çabalarıyla kurulan Bölümde geçtiğimiz yıllarda Yüksek Lisans ve Doktora Bölümleri de açıldı.
 
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğretim görevlilerinin önemli bir bölümünü de sağlayan Maykop'taki Adıgey Devlet Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Geçtiğimiz eğitim döneminde 3 öğrenciye Mevlana programı kapsamında Adıgey Üniversitesi'nde eğitim imkanı sağlandı.  
Bölüm "güçlü bir altyapı ile donanmış, uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapabilecek çalışma yöntem ve disiplini kazanmış, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen, doğru soruları soran, çözüm üretebilen, yeni gelişmeleri takip eden, kendini etkin bir dille ifade edebilen, sadece Türkiye değil yurtdışında da başarılı olacak öğrenciler yetiştirmeyi"  ve  "öğrencilerin Çerkes ve Dili ve Edebiyatı alanında araştırmalar yapmalarını sağlamayı, çağdaş teknolojilerden de yararlanarak dilbilimi ve dilin kullanımı üzerinde çalışırken eleştirel ve analitik yaklaşımlarını geliştirmeyi" amaçlıyor. 
 
Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan öğrenciler filolog unvanı kazanarak dilbilimi alanında uzman olmaktadır.  Eğitimin son döneminde Eğitim Formasyonu dersleri alan öğrenciler ise Çerkesce öğretmenlik yapma yeterliliğine sahip olmaktadır. Bölümde Rusça dil dersleri de verilmekte ve öğrencilerin mezun olduklarında yeterli düzeyde Rusça dil becerisine sahip olmaları da amaçlanmaktadır.
 
Düzce Üniversitesi, Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü üniversite tercihi yapacak öğrenciler için Bölümü ve sunulan eğitimi tanıtan kısa bir video hazırladı. Videoda Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, Prof. Dr. Mira Khachemizova ve yeni mezun olan lisans öğrencilerinden Tuğçe Canıbek ve Talha Akguş 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında bölümü tercih edecek öğrenciler için bölüm ve faaliyetleri hakkında özet bilgiler verdiler.
 
Bu bölümü seçerek dilimizin ve kültürümüzün korunması ve yaşatılmasına katkıda bulunacak tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyoruz.

Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Akademik Kadro: 
div>

Bölüm Başkanı 
div>
Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın
div>
Öğretim Görevlileri: 
div>
Prof. Dr. Mira KHACHEMİZOVA
div>
Doç. Dr. Ruzana DOLEVA
Doç. Dr. Susana SHKHALAKHOVA
Dr. Saida ABREGOVA
Arş. Gör. Semra YILMAZ
 
 
 
{youtube}YfKp_17wMDs{/youtube}
div>
 
 
 
 
 
 

nanKaffed
Share
1 Ağustos Anavatana Dönenler Günü Previous post