Hatukşokho Gazi Adige Dil Derneği’nden Misafir Gençlerimizi Anavatana Uğurladık

KAFFED ve Hatokşokho Gazi Adıge Dil Derneği’nin işbirliği ile Kabardey-Balkar Cumhuriyetinden gençlerimizi Türkiye’de misafir ettik. Gençlerimiz Adiğe Dil Derneğinin bir süredir düzenlemekte olduğu, "Cegureş Komedi Şov Yarışması” ve “Genç Adiğeler Tiyatro Festivali”nde birincilik kazandılar. Bu başarı ile  iyi bir ödül hak etmişlerdi. Federasyonumuz üyesi İstanbul Derneklerimiz ve Düzce Adige Kültür Derneğimizin Başkan, Yönetici ve gönüllülerinin desteği ile proje hayata geçirildi. Projenin amacı, Anavatan veya Diasporada özellikle gençlerimizin anadilimiz Adigeceye olan ilgisini arttırmaktı.

Proje amacına ulaştı ve gençlerimiz sıradanlaştırdıkları dillerinin ne kadar değerli olduğunu anladılar. Burada kendilerine ve dillerine verilen kıymeti biraz da şaşkınlıkla izlediler. Ama sonrasında yapılan görüşmeler, gördükleri ilgi, saygı ve heyecan onlara pek çok şeyi anlattı. Bu organizasyon için öneride bulunan Gupse ALTINIŞIK ve TABISH Murat olmak üzere bizlere destek veren Hatokşokho Gazi Adige Dil Derneği yöneticileri ve eğitmenlerine çok teşekkür ediyoruz.

Anavatanda da dilin artık kaybolduğu, diasporadan bir farkının kalmadığı, bu nedenle artık anadilimizin kaderini diasporada çizmek gerektiği düşüncelerini kökten yıkan, Xeku (vatan) olmadan Bze (Dil) olmayacağını yeniden gösteren bu gençlerimize ve onları yetiştiren ailelerine yürekten teşekkür ediyoruz. Anavatana yüzü dönük yaklaşımın önemini bir kere daha net şekilde ortaya koydular ve vatan ile diaspora arasında gönül köprülerinin ayaklarını daha da güçlendirdiler.

Ayrıca projeyi bu kadar güzelleştiren hiç bir emekten kaçınmayan dernek yöneticilerimize ve anavatanımızdan gelen gençleri evlerinde ağırlayan ev sahibelerimize çok teşekkür ediyoruz. Hiçbir şekilde yüksünmeyen ve “evimize vatan kokusu sindirdiler” diye bilakis kendileri teşekkür eden ev sahibelerimiz bu çalışmanın hayata geçirilmesinin asıl kahramanlarıdır.

Gençlerimiz İstanbul Kafkas Kültür Derneği, Çerkes Kültür Evi ve Düzce Adige Kültür Derneği’nde gösteriler yaptılar. Seyircilerin dil bariyerlerini oyuncular başarılı bir şekilde vücut dilleri ile büyük ölçüde aştılar. Seyirciler kendi dillerinde bir oyun seyretmekten çok keyif aldılar, bu da gençlerimiz için bir moral ve motivasyon kaynağı oldu.

Başta İstanbul Kafkas Kültür Derneği, Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği, Çerkes Kültür Evi, Düzce Adıge Kültür Derneği, Düzce Adıge (Çerkes) Dili ve Edebiyatı Derneğive Silivri Kafkas Kültür Derneği olmak üzere destek veren herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Bu proje KAFFED’in geçtiğimiz yıl Maykop’tan harika gençlerin oluşturduğu Şigejiy  Tiyatro Grubunun gençlerini daveti ile başladı, ikincisi bu... Önümüzdeki yıllarda, bu projeyi geliştirerek ve bölgelerle çok önceden görüşüp hazırlıklar yaparak, toplumumuzun da desteği ile her yıl düzenli olarak organize edilen bir gençlik ve sanat köprüsüne dönüştürmek istiyoruz. Gençlerimize yapılan yatırım geleceğimize yapılmış yatırımdır.


nanKaffed

Share