DÇB YÖNETİM KURULU, GENEL KURUL ÖNCESİ SON TOPLANTISINI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun da kurucu üyeleri arasında yer aldığı Dünya Çerkes Birliği (DÇB), Eylül Ayında gerçekleşecek genel kurul öncesi son Yönetim Kurulu Toplantısını, Kabardey Balkar, Karaçay Çerkes, Adıgey ve Abhazya Cumhuriyetleri ile Ürdün, Suriye, İsrail, Almanya ve Türkiye’den temsilcilerin katılımları ile 30 Haziran 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdi. Toplantının hem konaklama hem de çalışmaların bize ait uygun bir merkezde yapılması ve halkın da rahat bir ortamda katılımının sağlanması amacı ile toplantı mekanı olarak KAFFED Yönetim Kurulu üyelerinin önemli bir kısmının da yerleşik olduğu Hacı Muratlı Köyü Nart Sitesi seçildi. Genel Kurul Hazırlıkları çerçevesinde bir önceki Yönetim Kurulu Toplantısı da benzer şekilde genel merkezin bulunduğu Nalçik dışında Almanya’da gerçekleştirilmişti.

            Toplantı öncesinde Türkiye’de merkezi bir örgütlülüğün kurulmasında büyük emeği olan değerli büyüğümüz Aslan Arı bir heyet ile ziyaret edilerek kendisine plaket takdim edildi. Ayrıca heyet, Anıtkabir’e resmi bir ziyaret gerçekleştirerek askeri törenle mozoleye “Dünya Çerkes Birliği” Çelengi bıraktı.  Anıtkabir hatıra defterine anadilimizde mesaj yazıldı. Yine Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği'ne de bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

            Toplantı halka açık bir şekilde ve interaktif bir formatta gerçekleştirildi. Rusya Federasyonu Parlamentosu’nda görüşülmekte olan anadili eğitimine kısıtlama getiren yasa tasarısı, Genel Kurul Hazırlıkları, KAFFED-DÇB ilişkileri ve KAFFED Genel Başkanı’na yönelik ülkeye giriş yasağı işlemi başta olmak üzere yönetim kurulu gündeminde yer alan hususlar detaylı bir şekilde tartışıldı.

            Anadili ile ilgili yasa tasarısı konusunda KAFFED ve diğer DÇB bileşenlerinin bugüne kadar attıkları adımları da destekleyecek şekilde bir adım atılması gerektiği, Kabardey Balkar Cumhurbaşkanı ve diğer Cumhuriyetlerimizin yöneticileri ile halklarının ve diasporanın da bu konuda son derece rahatsız oldukları, bu nedenlerle net ve sağlam bir duruş sergilenmesi gerektiği hususunda mutabık kalındı. Toplantıda kurulan bir komisyonun aynı gün DÇB adına hazırladıkları metin kabul edildi ve başta Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Putin olmak üzere, Rusya Federasyonu Parlamentosuna ve diğer ilgili tüm makamlara gönderilmesi kararlaştırıldı.

            DÇB ile ilgili yaşanan süreçleri, eleştirileri ve sorunları DÇB Yönetim Kurulu üyesi Ümit Dinçer yaptığı konuşmada detaylı bir şekilde dile getirdi. DÇB Genel Başkanı Sohroko Hauti, eleştirilerin ve tartışmaların farkında olduklarını, kendilerinin ellerinden geldiği kadar halkın çıkarını gözeterek çalıştıklarını, bunu yaparken de hassas bir ortamda halka zarar verebilecek tutumlardan uzak durmaya çabaladıklarını belirterek önümüzdeki genel kurulun bu hususları en üst düzeyde ele almak için uygun bir zemin olduğunu, tartışmaların içerisindeki soydaşlarımızın gelip kendisinden ve yönetim kurulundan da hesap sorabileceklerini belirtti.

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ise, dünyadaki Çerkeslerin birbirleri ile ve vatanları ile ilişkileri açısından önemli bir kurum olarak gördükleri DÇB’nin mevcut yönetimi ile bugüne kadar çeşitli sorunlar yaşandığını, yaklaşım ve anlayış farklılıklarının olduğunu, bunların da tüm gayretlerine rağmen tam olarak giderilemediğini dile getirerek önümüzdeki genel kurulda toplumsal meselelerde daha uyumlu çalışılabilecek bir yönetim arzuladıklarını ve bunun için çalışacaklarını belirtti.

Diğer söz alan katılımcılar ise ortada DÇB ye yönelik önemli bir güven bunalımının olduğunu, DÇB nin üstüne düşen ölçüde bu güven bunalımını aşacak şeffaflık ve katılımcılık ile çalışmadığını dile getirdiler.

            KAFFED Genel Başkanına uygulanan Rusya Federasyonu’na giriş yasağının Genel Kurul öncesi mutlaka kaldırılması ve DÇB nin bu konuda şimdiye kadar olduğundan daha aktif bir tutum içine girmesi gerektiği tüm katılımcılar tarafından vurgulandı. Sorun ilk ortaya çıktığında DÇB Yönetim Kurulu Üyeleri Recami Bursa ve Vedat Meker’in çözüm için Kabardey Balkar Cumhurbaşkanı ile görüşme girişimlerinin akamete uğramasının da anlaşılabilir bir durum olmadığı ve DÇB nin gerekli hassasiyeti göstermediğine dair eleştiriler dile getirildi.

DÇB Genel Başkanı Sohroko Hauti ise bu sorunun kendisi açısından da büyük bir namus borcu olduğunu, bu durumun KAFFED ve DÇB yi ayırmak isteyenlerin bir oyunu olduğuna inandığını, henüz hangi devlet kurumundan kaynakladığının da ortaya çıkartılamadığını, baştan beri çeşitli girişimlerde bulunduklarını, ancak genel kurul öncesi bu sorunun çözülmesinin öneminin farkında olarak döner dönmez tekrar çalışacaklarını vurgulayarak, eğer Genel Kurul öncesi bu sorun çözülemeyecek olursa tekrar KAFFED ile birlikte bir durum değerlendirmesi yapabileceklerini belirtti.

Toplantıda Suriyeli Çerkeslerin durumu da ele alındı. Suriye temsilcisi konuya ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı. Şam yakınlarındaki Çerkes yerleşimi Marj al Sultan Köyünde enkazın kaldırıldığı, yeniden yerleşim için hazırlıkların yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Anavatana dönenlerle ilgili durum da değerlendirildi.

Toplantıda oylanarak alınan diğer kararların ana başlıkları ise şu şekilde:

1. Kanjal Savaşının 310. Yıldönümü için büyük bir etkinlik ve konferans düzenlenmesi

2. Ağustos ayında 3. Uluslararası Dil Koferansı ile anadilimiz ile ilgili gelişmeler ve alfabenin tekleştirilmesi çalışmalarının ele alınması

3. Kodzoka Lokman’ın 200. Doğum yılının anılması ve topluma tanıtılması, üniversitede kürsü ve burs  programı için  çalışmalar başlatılması

4. Yuri Temirkan'ın 85. Yaşının kutlanması ve dünyaca ünlü kompozitörümüzün orkestrası ile Nalçık’ta konser vermesinin organize edilmesi

5. Nart destanlarının gelecek nesillere aktarılması ve Çerkeslere aidiyetinin vurgulanması için Nart Destanı Günü ihdas edilmesi

6. Çerkes şarkıları antolojisi hazırlanması ve bu amaçla Çerkesce vatan, dil, kültür ve kahramanlık şarkılarının derlenmesi

            Gündemde yer alan maddelerin tamamlanmasını müteakip toplantıyı izlemek üzere gelen Dernek yöneticileri ve diğer katılımcılar ile birlikte bir forum formatında DÇB ye yönelik eleştiriler ve öneriler detaylı şekilde ele alındı. Eleştirilere ilişkin DÇB Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri çeşitli açıklamalarda bulundu.

            Toplantı sonunda KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, çeşitli ülkelerden toplantı için gelen misafirler ile bu misafirleri büyük bir özveri ile ağırlayan Ankara Çerkes Derneği Yönetimi ve üyeleri ile Hacımuratlı Köyü Nart Sitesi Yönetimine ve sakinlerine teşekkür etti.

 


nanKaffed

Share