KAFFED Yönetimi İstanbul’da

KAFFED Yönetimi İstanbul’da

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve beraberindeki heyet hafta sonu İstanbul’da çeşitli temaslarda bulundu.

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Etkinliklerine katkıda bulunan ve İstanbul’da bulunan derneklerimizin çalışmalarına destek olan çeşitli belediye başkanlarından istenen randevulara seçim gündeminin yoğunluğu nedeni ile bazı belediye başkanları olumlu yanıt veremezken, randevu veren Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile 2 Haziran Cumartesi Günü görüşmeler gerçekleştirildi. Her iki başkan da Çerkes kimliği, dili ve kültürünün korunması konusunda desteklerine devam edeceklerini belirttiler.

Heyet Cumartesi akşamı ise toplumumuzun yoğun katılımı ile gerçekleştirilen Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği’nin iftar davetine ve sezon sonu etkinliğine katıldı. Etkinlikte çalışmalara katkıları nedeni ile Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden’e KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya tarafından bir plaket takdim edildi. Sayın Kuzugüden yaptığı teşekkür konuşmasında Belediye olarak toplumumuzun ve kurumlarımızın yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

3 Haziran Pazar günü KAFFED üyesi İstanbul Kafkas Kültür Derneği, Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği, Uzunyayla Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Çerkes Kültür Evi Derneği Başkan ve yöneticileri ile bir toplantı yapıldı.

Toplantıda anadil çalışmaları, anavatan ile ilgili konular, Soykırım ve Sürgün Anma Etkinlikleri ile güncel konular değerlendirildi. 21 Mayıs Yerel Etkinlikleri kapsamında Kartal’daki etkinliğin güçlendirilerek sürdürülmesi konusunda mutabık kalındı. Ayrıca son dönem yaşanan tartışmalar çerçevesinde KAFFED'in  tüzüğünden ve ilkelerinden doğan ve çeşitli vesilelerle kamuoyuna da pek çok kez deklare edilmiş olan siyasete ilişkin tutumu teyit edildi. Federasyonun tüm siyasi partilere eşit mesafede olduğunun altı çizildi. Alınan karara uygun olarak seçim sürecinde destek talep eden adaylardan,  kurumlarımızda sorumluluk üstlenmiş, toplum ve derneklerimiz ile bağını koparmamış adayların siyasi parti ayrımı gözetmeksizin desteklendiği ve ileride de destekleneceği vurgulandı. Yaklaşmakta olan yerel seçimlere ilişkin olarak da benzer bir yaklaşımın ortaya konulması ve daha etkin olunması için gerekli hazırlıkların yapılması gerektiği vurgulandı.

Heyet tarafından daha sonra Kocaeli Kafkas Kültür Derneği de ziyaret edildi ve KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi Sami Korkut ve Dernek Başkanı Erdal Çatan ile görüş alışverişinde bulunuldu.


nanKaffed

Share