Yalova’da Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı Açıldı

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 154. yıldönümü nedeniyle Yalova Belediyesi ve Yalova Çerkes Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Çerkes Soykırımı ve Sürgünü anıtının açılışı gerçekleştirildi.

p>

154 yıl önce yaşanılan acıların simgelendiği anıtın tasarımcısı Işılay Yılmaz ve heykeltraş Çağrı Özbay tarafından yapıldı.

20 Mayıs pazar günü saat 19:00'da yapılan törende Yalova Derneği Başkanı İsmail Çınar, Kaffed Eğitim ve Teşkilat Sekreteri Filiz Çelik ve Yalova Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Erol konuşma yaptı. Yalova İl Müftüsü Turgut Açari tarafından Adıgece ve Türkçe dua edildi. Ardından, anıtın yapımını üstlenen Belediye Başkanımız Vefa Salman; “Bundan 154 yıl önce Çerkes kardeşlerimize yapılan zulümleri, soykırımları unutmak mümkün değil. Geçmişi unutturmamak, çekilen eziyetleri genç nesillere aktarmak ve hatırlatmak bizlerin görevidir. Kendini çağdaş olarak gören ama katliam yapanlara en büyük cevabı bu zulmü hatırlatarak vermeliyiz. Geçmişini bilmeyen geleceği ile ilgili sağlıklı karar veremez. Bizler de bu uğurda elimizden geldiğince sizlerin yanında olacağız” dedi. Anıtın açılışından sonra iftar yemeğine geçildi.

Yalova Dernek Başkanı İsmail Çınar

 

Yalova Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı

 


nanKaffed

Share