Dışişleri Bakanlığı: Çerkes Sürgünü’nün Yıldönümü

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çerkes ve Kırım Tatar sürgünlerinin yıldönümleri hakkında bir soruyu verdiği cevapta 21 Mayıs'ın tarihe "Çerkes Sürgünü" adıyle geçen trajedinin yıldönümü olduğunu belirtti. Bilindiği gibi T.C. Dışişleri Bakanlığı 2015'den itibaren her yıl e benzer açıklamalar yapıyor.

Sn Aksoy'un cevabını okuyucularımız ile paylaşıyoruz:

"1944 yılının 17-18 Mayıs gecesi yaklaşık 250.000 Kırım Tatarı anavatanlarından kopartıldı. Binlerce kilometre uzağa sürüldü. Gayrı-insani koşullarda gerçekleşen bu yolculuk sırasında maalesef onbinlerce Kırım Tatarı hayatını kaybetti. Birçoğu ise maruz kaldıkları ağır sürgün hayatında vatanlarından uzakta yaşamını yitirdi. Bugün yüzbini aşkın Kırım Tatarı anayurduna hasret, gurbette hayatını sürdürüyor.

Bilindiği gibi, 21 Mayıs günü tarihe 'Çerkes Sürgünü' adıyla geçen trajedinin yıldönümü olarak anılıyor. Çarlık Rusyasının Kafkasları istilası döneminde Kafkas halkları yüzbinlerce kayıp verdi. Sağ kalanlardan pek çoğu anayurtlarından sürgün edildi ve Anadolu’ya sığınmak zorunda kaldı. Bu trajedinin acısı bugün dahi hafızalarda yaşıyor.

Bu sürgünler sırasında hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz."

Geçen yıl yapılan açıklamada kullanılan "soydaş Kırım Tatarları ile dost ve akraba Kafkas halkları" ifadesinin bu yılki açıklamada geçmemesi dikkat çekti.

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

p>
nanKaffed

Share