Halk Eğitim Merkezi Bünyesinde Açılan İlk Adıgece (Çerkesçe) Kursu Başarıyla Tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından  uygulamaya konulan ve Halk Eğitim Merkezleri tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Yabancı Diller Adıgece Kurs Seviye Programı”nın ilki Düzce’de açılmıştı. Düzce Halk Eğitim Müdürlüğü ,Adıge Dili ve Edebiyat Derneği , Adıge Kültür Evi Derneği ve Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Muhtarlığının  işbirliği ile açılan    Adıgece (Çerkesce) Kursu 22.04. 2018  tarihinde sona ermiştir. A1 Düzeyindeki bu kursa katılan kursiyerlerin sınavları kurs hocası Şınaho Gizem Daşdemir tarafından yapılmıştır. Kursiyerlerin % 83’ü başarılı olmuştur. Kursiyerler, Çerkesçelerini  geliştirmek için gelecek dönem açılacak olan A2 düzeyindeki  kursa katılacaklarını ifade etmişlerdir.

Öte yandan yine Halk Eğitim Merkezi bünyesinde  Adıge (Çerkes) Kültür Derneği’ndeki kursumuz iki grup halinde devam etmektedir. Ayrca Halk Eğitim Merkezi bünyesinde olmayan  Aydınpınar (щагудж хьаблэ) ve Bayramcı (Бырамджы хьаблэ) köylerindeki kurslarımız da vardır.

Bilindiği üzere, 2018 yılı,  Kafkas  Dernekleri Federasyonu tarafından “Anadili Yılı”  olarak ilan edilmişti. Bu çerçevedeki çalışmalarımız da devam etmektedir. 22.04.2018

Adıge (Çerkes) Dili ve Edebiyatı  Derneği


nanKaffed

Share