Afşin Kafkas Kültür Derneği Faaliyetlerine devam ediyor

Afşin Kafkas Kültür Derneği ( KAFDER) üyeleri gelenek ve göreneklerini yaşatma adına dernek binasında bir araya geldi.
 
Afşin dernek binasında bir araya gelen kadın ve Erkek üyeler tanışıp gelenek ve görenekleri yaşatma adına fikir alışverişinde bulundular.  Çerkes kadınların ve Erkelerin bir araya gelerek akordion eşliğinde, mezdegu ve  şeşenler oynayarak davetlilere unutulmaz bir gece yaşattılar. Programdan önce Çerkes kadınlarının büyük emekler harcayarak ortaya çıkardıkları yöresel ürünler misafirlere ikram edildi. Bayanlar adına dernek yönetimine teşekkür eden Sebahat Bozkuş,  Çerkes kadınlarının maharetli olduklarını ifade ederek yöresel ürünleri yapan bayanlara teşekkür etti.  Sebahat Bozkuş, “Adiğeler adına bu güzel karşılama ve misafirperverliğinden dolayı dernek üyelerine ve yönetime teşekkür ediyoruz. Gelenekleri ve göreneklerimizi günümüzde yaşatmak çok önemlidir. Bize bırakılan tüm mirasları koruyarak, gelecek nesillere aktarmalıyız. Bizler  burada dernek vasıtasıyla geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı Bozkuş ellerinden geldiği kadarı ile gittikleri köylerde ve ev ziyaretlerinde çerkes kültürüne önem vererek yeni yetişen gençliği aşılamaya çalıştıklarını belirtti. Bozkuş  “gittiğimiz ziyeretlerde, Geleneksel kıyafetler, şhargon, şal, iğne oyaları, süs eşyaları, takılar, nakış modelleri ve tablolar gibi ürünlerde Çerkes el sanatlarını yaşatmaya çalışıyoruz. Çerkesler olarak yaptığımız bütün motiflerin kültürümüze özgü anlamı var. Yaptığımız çalışmalarımızda inşallah bizden sonraki kuşaklara aktaracağız.” diye konuştu.
 
Dünya üzerindeki Çerkeslerin büyük çoğunluğunun şu an Türkiye'de bulunduğunu belirten KAFDER eski başkanı Ertan Arıkan,  Çerkeslere ait tüm sorunları hem Türkiye'nin hem de dünyanın meselesi haline getireceklerini belirtti.  Çerkes lerin yaşadığı sıkıntıların aşılmasında hem Türkiye'ye hem de Rusya Federasyonu'na sorumluluk düştüğünü belirten Arıkan  “sağlıklı diyaloglar kurarak insani temellerde Çerkeslere ait tüm meseleleri gündeme getiriyoruz. Bu güne kadar bir çok meseleler çözüldü. Bizler Çerkes kültürünün devamı konusunda adımlar atarak toplantılara devam ediyoruz” dedi.
 
AMAÇ ÇERKES KÜLTÜRÜNÜ TANITMAK VE YAŞATMAK …
 
Amaçlarının Çerkes kültürümüzü tanıtmak ve hep birlikte eğlenmek olduğunu kaydeden, KAFDER başkanı Mete Başaran “ bu bizim ocak ayındaki 3.  organizasyonumuz. Amacımız Afşin ve civarında yaşayan soydaşlarımızın birbirleri ile tanışması, kaynaşmasıdır. Bu gün burada beklediğimizden daha fazla bir katılım oldu. Bundan sonra daha da çoğalarak bu tür aktiviteleri sürdüreceğiz. Derneğimize ve etkinliklerimize sadece Çerkesler değil, Çerkeslere ilgi duyan herkese kapımız açık “ dedi. Başaran Afşin de Çerkes Halk dansları ekibi kurmak için alt yapı kurmaya çalıştıklarını da belirtti.
 
 
Yaklaşık 2 saat süren program sonunda dernek üyeleri akordion eşliğinde, mezdegu ve  şeşenler oynayarak davetlilere unutulmaz bir gece yaşattılar.
 
{gallery}/haber/federasyon/2018/afsina{/gallery}
 

nanKaffed
Share